Иако ропството во Соединетите држави беше укинато со усвојувањето на 13 -от амандман кон крајот на 1865 година, дискриминацијата, имено систематската дискриминација и расната сегрегација, опстојуваше во Соединетите држави уште 100 години.

До 1965 година, на сила беа т.н Закони за „Jim Crow“ (ликот на Џим Кроу всушност беше расистичка карикатура на црнец), особено во областа на јужноамериканските држави.

Законите, кои варираа од држава до држава, често ги дискриминираа црнците, особено црнците, но и секое друго не-бело население (да речеме во државата Орегон до 1930-тите, бракови меѓу белци и луѓе од кинеско потекло беа забранети).

Расизмот и сегрегацијата во САД во голема мера произлегуваат од фактот дека САД, по независноста од Британија, всушност беа земја во која доминација, на сите нивоа, доминираа т.н. WASP-ови, скратено од „Бело-англо-саксонски протестант“, или бели англо-саксонски протестанти (“White Anglo-Saxon Protestant”).

Со други зборови, дискриминација им беше нанесувана и врз другите белци кои не беа дел од привилегираната група WASP, врз Ирците, Италијанците, Германците и секако католиците.

Но, дискриминацијата против црнците траеше најдолго.

Некои ќе речат дека САД влегоа во својата „пост-расистичка“ фаза само со изборот на Барак Обама за претседател на САД, а некои ќе речат дека се уште не е.

Дискриминацијата во Соединетите Држави, секако, се уште постои, но кога станува збор за систематска, правна дискриминација, таа траеше многу долго, како што споменавме, до 1965 година – и можеби ќе траеше подолго ако не избувнеше огромно движење во тие години, „Движење за граѓански права“ (Движење за човекови права) низ Соединетите држави.

Движењето за еднаквост траеше со децении, но најмногу од средината на 1950-тите до доцните 1960-ти, кога беше постигнат најголем напредок.

Мартин Лутер Кинг Јуниор (роден во Атланта на 15 јануари 1929 година), американски баптистички свештеник, активист и еден од клучните водачи за правата на американското црно население, се истакна во ова движење.

Кинг беше исклучителна личност, што стана очигледно од неговите најрани денови. Како петгодишно момче, веќе наизуст знаел цели делови од Библијата.

Започнал колеџ на 15 -годишна возраст, три години порано од неговите врсници. Тој учел на колеџот Морехаус во Атланта, едно од најдобрите високи училишта за црнци во Соединетите држави.

Во 1948 година, кога имал 19 години, се стекнал со диплома по социологија и студирал теологија во семинаријата Крозер во Пенсилванија.

Дипломирал како најдобар во својата класа и ги продолжил студиите на Универзитетот во Бостон.

Почнал да работи на докторат и се запишал на напреден курс по филозофија на религијата – го изучувал хиндуизмот, шинтоизмот и исламот, како и христијанството.

Во Бостон, тој се среќава и со својата идна сопруга – Корета Скот.

И таа, како и тој, дојдена била од Југ. Пораснала во црно земјоделско семејство во Алабама.

Во Бостон, таа учела музички студии на Конзерваториумот во Нова Англија.

Ги венчал татко му на Мартин на 18 јуни 1953 година, во домот на Корета во Марион.

Martin Luther King Jr. and his wife, Coretta, Photo by David Briddell

Првото место на служба на Мартин беше во баптистичка црква на авенијата Декстер во Монтгомери, Алабама.

Во септември 1954 година, кога се пресели во парохискиот двор на црквата на авенијата Декстер, имаше само 25 години.

Во пролетта следната година, тој докторирал на теологија, а истата пролет станал татко.

Јоланда е родена, прво од четирите деца (Бани, Декстер Скот, Мартин III) на Мартин и Корет.

Вечерта на 5 декември 1955 година, по говорот во црквата на авенијата Декстер, а како вовед во бојкотот на автобусите за случајот со Роуз Паркс, Мартин Лутер Кинг Јуниор ќе им стане познат на медиумите.

Да потсетиме, Роза Луиз Меколи Паркс беше афро -американска активистка за човекови права и кројач, која подоцна ќе биде прогласена за „мајка на модерното движење за човекови права“ од Конгресот на САД – со причина.

Имено, Роза Паркс стана позната кога, на 1 декември 1955 година, на барање на возачот на автобусот, одби да го отстапи своето место на бел патник.

Нејзиното апсење и судење за „граѓанска непослушност“ резултираше со бојкот на сообраќајот на автобуси во Монтгомери, едно од најголемите и најуспешните масовни движења против расната сегрегација во историјата, што го промовираше Мартин Лутер Кинг Јуниор, еден од организаторите на бојкотот, до водач на Движењето за човекови права.

Улогата на Роуз Паркс во американската историја и донесе статус на икона во американската култура.

Говорот на Мартин во одбрана на Роуз Паркс ќе ги обедини црнците и ќе започне движење за граѓански права на американските црнци.

Оттогаш расистите ќе го опсипуваат со навредливи и заканувачки писма, а потоа ќе следат анонимни телефонски повици.

Ќе фрлат бомба врз неговата куќа и само благодарение на среќата ќе преживее неговото семејство.

Бесни расисти ќе ја запалат и неговата црква на авенијата Декстер.

Во исто време, полицијата ќе го приведе Мартин неколку пати без причина.

Но, најславниот момент во кој Мартин ќе стане историска икона ќе се случи на 28 август 1963 година, како дел од големиот протест наречен „Марш кон Вашингтон“.

Целта на протестот беше да се залага за граѓански и економски права на црното население во Соединетите Американски Држави.

Таму, пред споменикот на Линколн, Мартин Лутер Кинг Јуниор ќе го одржи својот историски говор „Имам сон“, во кој тој повика да се стави крај на расизмот во Соединетите држави.

Во живо го слушале меѓу 200.000 и 300.000 луѓе, како и милиони преку радио и телевизија.

Photograph of crowd gathered with Washington Monument in background in Washington DC circa 1964, when Martin Luther King gave his ‘I had a dream’ speech. (Photo by Fotosearch/Getty Images).

Ова е транскрипт од неговиот говор, како што го одржа тој топол летен ден:

„Среќен сум што денес сум тука со вас, на протест што ќе остане во историјата како најголема демонстрација на слобода во историјата на нашиот народ.

Пред сто години, големиот Американец, во чија симболична сенка стоиме, го потпиша Прогласот за еманципација. Овој важен декрет дојде како светилник на надеж за милиони црни робови кои беа изгорени во пламенот на неправдата. Дојде како радосна зора по долгата ноќ на нашето заробеништво.

Но, сто години подоцна, треба да се соочиме со трагичниот факт дека црнецот се уште не е слободен. Сто години подоцна, животот на црнецот се уште е заробен во оковите на сегрегација и синџири на дискриминација. Сто години подоцна, црнец живее на осамен остров на сиромаштија среде огромен океан на материјален просперитет.

Сто години подоцна, еден црнец се уште тлее во аглите на американското општество како да е во егзил во својата земја. Дојдовме овде да укажеме на оваа ужасна состојба.

Некако дојдовме во главниот град за да го наплатиме чекот. Кога архитектите на нашата земја ги напишаа величествените зборови на Уставот и Декларацијата за независност, тие потпишаа обврзница што ќе ја следи секој Американец. Беше ветување дека на секој човек, црн -бел, ќе му се гарантира неотуѓивото право на живот, слобода и потрага по среќа.

Денес е очигледно дека Америка не го одржува ветувањето кога станува збор за црните граѓани. Наместо да ги почитува овие свети обврски, Америка им даде лоши чекови на црнците на кои пишува „недоволно средства“.

Но, ние одбиваме да веруваме дека Банката на правдата банкротираше. Одбиваме да веруваме дека нема доволно средства во големите трезори на способностите на оваа нација.

Така, дојдовме да го наплатиме овој чек – чек што ќе ни даде богатство на слобода и сигурност на правдата.

Дојдовме и до ова посветено место за да ја потсетиме Америка колку е важен сегашниот момент.

Ова не е време да се опуштите во луксузната ладовина или да земме релаксирачки средства за постепеност.

Сега е време да се исполни ветувањето за демократија.

Сега е време да се кренеме од темнината и пустите долини на сегрегација на сончевиот пат на расната правда.

Сега е време да се отвори вратата на можностите за сите Божји деца. Сега е време да ја подигнеме нашата нација од живиот песок на расната неправда до цврстиот камен на братството.

Би било фатално за луѓето да ја превидат итноста на моментот и да ја потценат одлучноста на црнецот.

Ова жешко лето, легитимното незадоволство на црнецот нема да помине додека не се зајакне есента на слободата и еднаквоста.

Оваа година не е крај, туку почеток. Оние кои се надеваат дека на црнците им треба издувен вентил и дека после тоа ќе се смират, грубо ќе се разбудат ако луѓето се вратат на старите патеки.

Нема да има мир ниту мир во Америка додека црнецот не ги добие своите граѓански права.

Вителите на бунтот ќе ги разнишаат темелите на нашата нација додека не се појави светлиот ден на правдата.

Но, има нешто што треба да им го кажам на луѓето што стојат на прагот на Палатата на правдата.

Не смееме да правиме незаконски дејствија во процесот на добивање на нашето заслужено место.

Не смееме да ја задоволиме жедта за слобода со пиење од чаша полна со горчина и омраза.

Мораме да ја водиме нашата борба на достоинствено ниво и дисциплинирано.

Не смееме да дозволиме нашиот протест да се претвори во физичко насилство.

Повторно мораме да се искачуваме на славни височини каде што силата на духот ја надминува силата на силата.

Чудесната сила на милитантност што ја зафати црната заедница не смее да не наведе да немаме доверба во белите луѓе, бидејќи многу од нашите бели браќа, како што покажува нивното присуство овде, сфатија дека нивната судбина е поврзана со нашата судбина, а нивната слобода е неразделно поврзана со нашата слобода.

Не можеме да одиме сами.

И додека одиме, мора да ветиме дека ќе одиме напред.

Не можеме да се вратиме назад.

Има такви што ги прашуваат следбениците за граѓански права: „Кога ќе бидете задоволни?“.

Никогаш не можеме да бидеме задоволни, додека црнците се жртви на страшна полициска бруталност.

Никогаш не можеме да бидеме задоволни се додека нашите тела, тешки и уморни од патување, не можат да добијат сместување во мотели на автопат и хотели во градовите.

Не можеме да бидеме задоволни се додека црнец не се пресели само од гето на село во гето во градот.

Никогаш не можеме да бидеме задоволни, се додека нашите деца наидуваат на знаци на кои пишува „само за белци“.

Никогаш не можеме да бидеме задоволни се додека црнецот во Мисисипи не може да гласа, а црнецот во Њујорк мисли дека нема за кого да гласа.

Не, не, не сме задоволни и нема да бидеме задоволни додека правдата не тече како вода, а праведноста како силен порој.

Не сум толку наивен за да не мислам дека некои од вас се тука поради неволјата што им се случи.

Некои од вас дојдоа директно од затвор. Некои од вас дојдоа од области каде потрагата по слобода беше измачувана од бура на прогонство и зафатена од ветровите на полициската бруталност.

Вие бевте ветерани на создавачкото страдање. Продолжете да работите со вера дека со толку многу страдања е можно да се откупите.
Вратете се во Мисисипи, вратете се во Алабама, вратете се во Јужна Каролина.

Вратете се во Џорџија, врати се назад во Луизијана, вратете се во сиромашните квартови и гета на нашите северни градови, знаејќи дека оваа ситуација може и ќе се промени. Не останувајте во долината на очајот.

Ви кажувам денес, пријатели, дека, и покрај сите тешкотии и фрустрации во моментот, се уште сонувам.

Сонувам сон длабоко вкоренет во американскиот сон.

Сонувам дека еден ден оваа нација ќе воскресне и навистина ќе живее според вистинското значење на нејзиниот принцип:

„Сметаме дека овие вистини се очигледни: дека сите луѓе се создадени еднакви“.

Сонувам дека еден ден на црвените ридови во Џорџија синовите на робовите и синовите на сопствениците на робови ќе можат да седнат заедно на масата на братството.

Сонувам дека еден ден државата Мисисипи, пустинска држава која се поти во топлината на неправдата и притисокот, ќе се претвори во оаза на слободата и правдата.

Сонувам дека моите четири деца еден ден ќе живеат во нација која нема да ги мери по бојата на нивната кожа, туку по нивниот карактер.

Сонувам денес.

Сонувам дека еден ден државата Алабама, држава со лути расисти, држава во која денес од устата на нејзиниот гувернер капат зборови за мешање и обезвреднување, ќе се претвори во состојба во која малите црни момчиња и девојчиња ќе можат да се држат за раце со малите бели момчиња и девојчиња и дека ќе одиме заедно како браќа и сестри.

Сонувам денес.

Сонувам дека еден ден секоја долина ќе се издигне и секој рид и планина ќе се спуштат, дека грубите места ќе станат мирни и искривени места рамни, и дека славата Божја ќе се открие и сите луѓе ќе ја видат заедно.

Тоа е нашата надеж. Тоа е верата со која се враќам на југ.

Со оваа вера ќе можеме да издлабиме камен надеж од планината на очај.

Со оваа вера ќе можеме да ја претвориме непостојаната врева на нашата нација во симфонија на братство.

Со таа вера ќе можеме да работиме заедно, да се молиме заедно, да се бориме заедно, да одиме заедно во затвор, заедно да се бориме за слобода, знаејќи дека еден ден ќе бидеме слободни.

Ќе биде ден кога сите Божји деца со ново значење ќе можат да пеат: Моја земја, тоа си ти, слатка земја на слободата, јас пеам за тебе. Земјата каде што умреа моите предци, земјата на гордоста на аџиите, слободата нека одекнува од секоја планина.

И ако Америка сака да стане голема нација, ова мора да се постигне. Така, слободата нека ечи од врвовите на чудесните ридови на Њу Хемпшир. Слободата нека ечи од моќните планини на Њујорк.

Нека одекнува слободата од високите Алегении во Пенсилванија.

Нека одекнува слободата на снежните Роки планини во Колорадо!

Слободата нека одекнува од закривените врвови на Калифорнија!

Но, не само тоа: Нека одекнува слободата од Камената планина во Џорџија!

Слободата нека одекнува од Лукаут планината во Тенеси.

Нека одекнува слободата од секој рид и ридче на Мисисипи.

Нека одекнува слободата од секоја планина.

И кога ќе почне да одѕвонува слободата, кога ќе почне да одекнува од секое село и засело, од секој град и држава, ќе можеме да го забрзаме доаѓањето на денот кога сите Божји деца, бели и црни, Евреи и безбожнииц, протестанти и католици, ќе се здружат и ќе пеат зборовите на стари црни духовни песни: Конечно слободни! Конечно слободни! Фала му на Семоќниот Бог“.

(Vecer.mk via)