Врската завршува, започнува нешто ново, но ја нема истата искра. Едноставно, веќе не е „специјално“.

Нешто слично можеби му се вртеше низ главата на премиерот Борис Џонсон оваа недела кога првпат се сретна со американскиот претседател Џозеф Бајден, кој ја презеде функцијата од Доналд Трамп во јануари 2021 година.

И по состанокот со Бајден, Џонсон изјави дека односите меѓу Велика Британија и Америка се „неуништливи“.

„Специјален“ е збор што се користи со години за да се опише односот помеѓу Велика Британија и САД, но тешко е да се одржи на тој начин, со оглед на тоа што клучните играчи често се менуваат.

За да ја одржат искрата жива, можеби ќе сакаат да разгледаат кои партнери всушност ја имале таа „специјална“ работа, почнувајќи од 1946 година кога Винстон Черчил ја измислил фразата за да го опише односот на двете држави.

Тогашниот британски премиер употреби такви зборови во својот говор веднаш откако Велика Британија и нејзините сојузници – вклучително и Америка – ја поразија нацистичка Германија во Втората светска војна.

Черчил и тогашниот американски претседател Хари Труман очигледно се чувствуваа прилично „специјални“ еден кон друг во тоа време.

Но, како и во секоја врска, имаше подеми и падови.

Во 1980-тите, односите беа особено топли.

Британската премиерка Маргарет Тачер го нарече тогашниот американски претседател Роналд Реган „втор најважен човек во мојот живот“ по нејзиниот сопруг.

Шефот на кабинетот на претседателот рече дека парот „си држел грб еден на друг“ и дека нивната врска е „љубовна врска во вистинска смисла на зборот“.

Во 90-тите, британскиот премиер Тони Блер и американскиот претседател Џорџ В. Буш се најдоа на самиот почеток.

Тие ја делеа истата љубов, само кон одредена марка паста за заби.

Сериозно.

По 11 септември 2001 година и терористичкиот напад врз Америка, врската беше уште поблиска.

Буш им изјави на новинарите: „Немаме подобар пријател во светот од Велика Британија. „Лицето со кое прво би сакал да разговарам е Тони Блер“.

Г-н Блер целосно го поддржа Буш и неговата воена кампања во Ирак, која беше многу критикувана и многу непопуларна. Тие беа толку блиски што британскиот премиер стана познат како „пудлицата“ на претседателот.

Но, после тоа, односите меѓу Америка и Велика Британија станаа посложени за време на американскиот претседател Барак Обама и британскиот премиер Дејвид Камерон.

Обама во своите мемоари напишал дека „лично му се допаѓал“  Камерон, но дека тие „удриле со глава“ за низа меѓународни прашања.

И еднаш зборуваше за „совршена врска“ со друг светски лидер, поранешниот австралиски премиер Кевин Рад.

Чудно.

Тоа нè носи кај Доналд Трамп и Тереза ​​Меј.

И покрај тоа што се држеа за рака за време на состанокот во Белата куќа, врската не беше лесна.

Во статија за „Дејли меил“, Меј напиша: „Со Доналд Трамп, никогаш не знаев на што сум и што можам да очекувам“.

Тој беше голем поддржувач на Брегзит (излегувањето на Велика Британија од Европската унија) и јавно го критикуваше нејзиниот пристап за постигнување договор со ЕУ, велејќи дека таа не ги слуша неговите совети.

Но, можеби проблемот беше во тоа што Трамп веќе погледна кон некој друг – Борис Џонсон.

„Мислам дека ќе имаме многу добри односи“, рече Трамп кога Џонсон стана премиер.

Имаше многу сличности помеѓу двајцата. Толку многу што Доналд Трамп им порача на приврзаниците на митинг во САД: „Тие го нарекуваат британскиот Трамп“.

Но, Џонсон брзо се дистанцираше кога Трамп ги загуби изборите, брзо му ја честиташе победата на Џозеф Бајден.

На хартија, Борис Џонсон сè уште има многу повеќе заедничко со претходниот претседател на САД од сегашниот. За разлика од Трамп, Бајден беше против Брегзит.

Тој има ирско потекло и е многу загрижен за односите меѓу Северна Ирска и Република Ирска.

Сепак, овие две може да се најдат околу климатските промени и националната безбедност – прашања во кои тие делат неколку слични идеи.

Ако сè друго не успее, можеби ќе можат да најдат заеднички јазик околу пастата за заби.