Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 549 нови случаи на коронавирус, 16 лица починаа, а бројот на активни случаи е 2.955.

Хрватските медиуми пренесуваат дека 1.203 пациенти се во болница, од кои 106 се на апарати за дишење.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, регистрирани се вкупно 234.702 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 5.122 починале, вкупно 226.625 лица оздравеле, од кои 552 во последните 24 часа.

Во моментов има 13.993 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 1.217.755 лица, од кои 5.453 во последните 24 часа.

makfax.com.mk