Во последните 24 часа, регистрирани се 1.673 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е 8.407.

Меѓу нив, 1071 пациент се во болница, од кои 100 се на апарати за дишење. Починале 10 лица.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 262.309 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 5.838 починале, вкупно 248.064 оздравеле, од кои 856 во последните 24 часа.

Во моментов има 26.694 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 1.503.437 лица, од кои 8.396 во последните 24 часа.

makfax.com.mk