Силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтер се случи во Црна Гора во саботата во 01 час и 18 минути (по средноевропско време), а земјотресот беше почувствуван и во Далмација, соопшти утрово Сеизмолошката служба на Република Хрватска.

Земјотресот бил почувствуван низ цела јужна Далмација, од Конавала до Башка Вода, истакнаа од хрватската сеизмолошка служба.

Потресот се почувствувал во Дубровник, па дури и во Сплит.

„Ме разбуди силно тресење а само што пристигнав од Загреб, нема мир“, „ Добро се затресе “, се дел од коментарите што луѓето од Дубровник ги оставија на веб-страницата на ЕМСЦ.

 

makfax.com.mk