logo
logo
logo

Видео: Тројца загинати во пожар во стан во Шпанија

Vecer | 04.03.2024

Видео: Тројца загинати во пожар во стан во Шпанија

Пожарот се случил во крајбрежниот град Вилајојоса во провинцијата Аликанте на истокот на земјата. Повеќето од повредените страдале од вдишување чад, но сега се безбедни и добро.

Според официјалните информации, загинале петгодишно дете и таткото и бабата на детето.

Службите за итни случаи соопштија дека пожарот избувнал во стан на 11-ти кат околу 2 часот по полноќ и бил изгаснат по околу пет и пол часа.

Причина за пожарот е преоптоварен штекер во дневната соба.

Вилајојоса е приморско одморалиште на Медитеранот со население од нешто помалку од 35.000 жители и се наоѓа во регионот на Валенсија.

Вкупно десет лица загинаа во големиот пожар во високите згради во истоимениот главен град на популарниот регион за одмор на 22 февруари. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk