Албанскиот премиер Еди Рама ја одликува германската канцеларка Ангела Меркел со орден „Ѕвезда на благодарноста“, како високо државно признание.

„Данке Ангела! Особено задоволство ми е да Ве одликувам, во име на Албанија, со медалот ‘Ѕвезда на благодарноста’ како јавно признание“, напиша албанскиот премиер на социјалните мрежи, каде објави и видео од примопредавањето на ова одликување.

„Ова е симбол на нашиот национален херој Скендербег, кој ја штител Албанија од ивазија и за кого исто така се сметало дека е ‘атлет на Христа’, поради заштитата на христијанството“, објасни Рама во краткиот говор пред германската канцеларка.

 

makfax.com.mk