Вооружен напаѓач уби десет лица, меѓу кои и еден полицаец, во пукање што се случи во супермаркет во градот Болдер во американската сојузна држава Колорадо. Напаѓачот е уапсен.

Инцидентот започнал вчера околу 14:30 часот по локално време кога осомничениот влегол во супермаркетот и започнал да пука.

Полицијата наскоро ги предупредила граѓаните да ја избегнуваат областа и да не објавуваат на социјалните мрежи „тактички информации“ што може да ја загрозат акцијата. Сепак, неколку минувачи објавиле видеа на кои се гледаат жртвите на пукањето.

Меѓу убиените е и 51-годишниот полицаец Ерик Тали, кој прв пристигнал на местото на пукањето.

Шефицата на локалната полиција, Марис Херолд, потврди дека осомничениот е уапсен и е во болница.

„Сакам да ги уверам граѓаните дека се безбедни“, истакна Херолд.

Таа не даде повеќе детали за пукањето, но рече дека истрагата е многу сложена и дека ќе бидат потребни најмалку пет дена да се заврши.

Имињата на жртвите сè уште не се објавени.

makfax.com.mk