Кинескиот претседател Си Џинпинг утре ќе ја посети Русија во понеделник, за прв пат по неколку години. Во текот на трите дена од посетата, фокусот треба да биде ставен на развојот на руско-кинеските односи кон „сеопфатно партнерство“, но неизбежно е прашањето за војната во Украина.

Џинпинг ќе се сретне со претседателот Владимир Путин, кинеското Министерство за надворешни работи и Кремљ објавија дека Кси ќе престојува во Москва од понеделник до среда.

Неколку часа откако оваа посета беше најавена во петокот, Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на Владимир Путин за наводно воено злосторство за присилна депортација на украински деца во Русија.

Во понеделник прво приватно

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Путин и Си ќе се сретнат во понеделник прво приватно, а потоа и на неформална вечера. За вторник се планирани разговори во поширокиот круг.

Во соопштението објавено од Кремљ се вели дека двајцата претседатели сакале „да разговараат за прашањата поврзани со понатамошниот развој на сеопфатното партнерство и стратешката интеракција меѓу Русија и Кина“ и „да потпишат важни билатерални документи“.

Ова е прва државна посета на Си Џинпинг на Русија по речиси четири години. Кинеското Министерство за надворешни работи не ги потврди гласините дека Кси Џинпинг по средбата со рускиот претседател Владимир Путин сака телефонски да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Кина не ја осудува руската војна

Кина официјално не го осудува рускиот напад врз Украина, но до сега во голема мера ги почитуваше санкциите против Русија. Пекинг и сигнализираше на Москва дека руската употреба на нуклеарно оружје би била неприфатлива. Мора да се почитуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на сите земји, рече Пекинг.

Меѓутоа, во 2022 година, Кина го истакна своето „безгранично пријателство“ со Русија. Путин го покани Кси да ја посети Русија за време на видео-конференција во декември. Тоа „ќе му ја покаже на целиот свет силата на руско-кинеските односи“, рече тогаш Путин.

Пекинг повикува на преговори

Кина со својата дипломатска иницијатива се обиде да се вклучи во конфликтот меѓу Русија и Украина. На крајот на февруари, раководството во Пекинг претстави позиционен документ за војната против Украина, кој беше прифатен со разочарување на Западот.

Кина предложи прекин на огнот и преговори, но не го поврза со конкретни барања кон Русија. Украинскиот претседател Володимир Зеленски претпазливо ја поздрави иницијативата, која првично се чинеше дека нема напредок.

Телефонски разговор на Чин и Кулеба

Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг го повтори својот повик за мировни преговори во телефонскиот разговор со неговиот украински колега Дмитро Кулеб во петокот. пренесува кинеската новинска агенција Ксинхуа.

Според кинеското Министерство за надворешни работи, Чин истакнал дека Пекинг „секогаш зазема објективен и праведен став по прашањето за Украина“ и е посветен на мировните преговори. Кулеба на Твитер напиша дека тој и Син разговарале за „важноста на принципот на територијален интегритет“.