logo
logo
logo

Унгарија доби нов претседател, го избра парламентот

Vecer | 26.02.2024

Унгарија доби нов претседател, го избра парламентот

Се очекува Суљок да ја преземе функцијата на 5 март, пренесува Ројтерс.

Пратениците претходно едногласно ја прифатија оставката на претседателката Каталин Новак.

Новак поднесе оставка поради скандалот што избувна на почетокот на февруари, кога се дозна дека пред посетата на папата Франциск на Будимпешта во април 2023 година, таа го одобрила барањето за помилување на поранешниот заменик-директор на сиропиталиште, кој бил осуден за прикривање на сексуална злоупотреба на деца.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk