logo
logo
logo

Украински пилоти се обучуваат да управуваат со авиони Ф-16 во Франција

Vecer | 17.06.2024

Украински пилоти се обучуваат да управуваат со авиони Ф-16 во Франција

Француските ВВС се обврзаа да ја потврдат обуката на 26 Украинци во рок од две години. Украински пилоти се обучуваат во воздухопловна база на југозападот на Франција, а точната локација не е соопштена од безбедносни причини, пренесува „Монд“.

Според весникот, во воздухопловната база на која ќе се обучуваат пилотите во Украина нема ловци Ф-16, но има неколку Алфаџет-и што се добиени благодарение на француско-белгиската соработка.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk