Западните сојузници ветија милијарди долари ново оружје за Украина во четвртокот, но прашањето дали тие ќе испратат и тенкови од германско производство остана неодговорено, а Берлин допрва треба да сигнализира дали ќе го укине ветото.

Стравувајќи дека зимата ќе им даде време на руските сили да се регрупираат и да извршат голем напад, Украина се залага за борбени тенкови Леопард, кои ги држат низа земји на НАТО, но за чиј трансфер во Украина е потребно одобрение од Германија.

Извор од германската влада рече дека Берлин ќе ги укине своите приговори доколку Вашингтон испрати свои тенкови Абрамс.

Германскиот канцелар Олаф Шолц, социјалдемократ, не сакаше да испрати оружје што може да се смета дека ја провоцира Москва. Многу од западните сојузници на Берлин велат дека загриженоста е погрешна, бидејќи Русија веќе е целосно посветена на војна.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин и новиот германски министер за одбрана Борис Писториус се состанаа во Берлин, но немаше информации за некаков напредок пред состанокот на десетици сојузници во петокот во Рамштајн, главната европска воздушна база во Вашингтон.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки подоцна во четвртокот изјави за можноста за германско одобрување:

„Јас сум умерено скептичен, умерено песимист затоа што Германците се бранат од ова како ѓавол се штити од светата вода“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски упати слабо прикриена критика на Германија за нејзиниот став.

„Јас сум моќен во Европа, ќе помогнам ако помогне и некој друг надвор од Европа. Ми се чини дека тоа не е многу коректна стратегија“, рече тој.

Состанокот во Рамштајн се смета за шанса за Западот да и го даде на Украина она што и е потребно за да ја победи Русија во 2023 година, а група од 11 земји на НАТО веќе најавија оклопни возила и воздушна одбрана.

Но, Киев вели дека му требаат тешки тенкови за да ги одврати руските напади и да ја врати окупираната земја.

„Немаме време, светот го нема ова време“, напиша Андриј Јермак, шеф на администрацијата на украинскиот претседател, на Телеграм во четвртокот.

“Бавноста ја плаќаме со животите на нашиот украински народ. Не треба да биде така.“

Холандската министерка за одбрана Кајса Олонгрен рече дека е уверена дека ќе се најде решение за снабдување со модерни борбени тенкови за Украина, но дека на Холандија, која изнајмува тенкови Леопард 2 од Германија, ќе и треба зелено светло од Берлин пред да одлучи дали ќе придонесе.

Извор од германската влада изјави дека Берлин допрва треба да добие барање од која било земја за дозвола за реекспорт на тенковите.

Тенковите Леопард 2 – работна сила на воените сили низ Европа и кои Германија ги направи илјадници за време на Студената војна – се единствената соодветна опција достапна во доволно голем број според некои западни сојузници.

Американските власти велат дека сè уште немаат планови да го испратат Абрамс, за што се смета дека користи премногу гориво за напрегнатиот логистички систем на Киев за снабдување на фронтот.

„ВОЈНА НА ПОНИШТУВАЊЕ“

Писториус и Остин зборуваа за важноста да се поддржи Украина пред нивниот состанок, но ниту еден не се осврна директно на проблемот со тенковите.

На церемонијата откако положи заклетва како министер, Писториус рече:

„Ова не се нормални времиња, имаме војна што беснее во Европа. Русија води брутална војна за уништување на суверена земја, на Украина“.

Остин ја опиша Германија како еден од најблиските сојузници на Вашингтон и ѝ се заблагодари за досегашната поддршка за Украина.

Полска и Финска веќе рекоа дека ќе испратат леопарди доколку Германија го укине своето вето. Во знак на зголемена фрустрација, Полска сугерираше дека може да го стори тоа дури и ако Германија се обиде да го блокира.

Русија одговори на изгледите за повеќе оружје за Киев со закани за ескалација.

Дмитриј Медведев, сојузник на претседателот Владимир Путин, кој беше претседател од 2008 до 2012 година, кога Путин паузираше да биде премиер, упати една од најјасните закани на Москва дека ќе користи нуклеарно оружје доколку загуби во Украина.

„Поразот на нуклеарна сила во конвенционална војна може да предизвика нуклеарна војна“, рече Медведев.

„Нуклеарните сили никогаш не изгубиле големи конфликти од кои зависи нивната судбина.“

Имаше знаци на вриење во германската владина коалиција. Заменикот на Шолц, Роберт Хабек, од неговите коалициски партнери Зелените, само минатата недела рече дека Германија нема да застане на патот на другите земји да испраќаат леопарди во Украина.

Врзувањето на Леопардите со американските тенкови Абрамс може да ја префрли одговорноста на Вашингтон.

Колин Кал, главен советник за политика на Пентагон, во средата рече дека тенковите на Абрамс најверојатно нема да бидат вклучени во следниот огромен пакет воена помош од 2 милијарди долари на Вашингтон, кој ќе го предводат оклопните возила Страјкер и Бредли.

„Тенковот Абрамс е многу комплицирана опрема. Скапо е. Тешко е да се тренира. Има млазен мотор“.

И Украина и Русија се потпираа првенствено на тенковите Т-72 од советската ера, кои беа уништени во стотици за 11 месеци борби.

Киев вели дека подобро вооружените и заштитени западни тенкови ќе им дадат на неговите војници мобилна огнена моќ да ги истераат руските војници во одлучувачките битки.

По големите украински придобивки во втората половина на 2022 година, линиите на фронтот во голема мера беа замрзнати во текот на изминатите два месеци, при што ниту една страна немаше големи придобивки и покрај големите жртви во интензивната рововска војна.

Евгениј Пригожин, водачот на приватната руска платеничка сила Вагнер, која презеде водечка улога во борбите во близина на источниот град Бахмут, во четвртокот тврдеше дека неговите сили го зазеле селото Клишчиивка во предградието на Бахмут. Киев претходно негираше дека населбата паднала.

Ројтерс не можеше да ја потврди ситуацијата таму.

Извор: Ројтерс

Фото: Fabrizio Bensch