Шри Ланка објави дека имаат шест случаи на згрутчување на крвта по вакцинирање со „астра зенека“, пренесува „Ројтерс“.

Три лица починаа по формирање на крвни згрутчувања, соопшти денеска министерката за здравство Павитра Ванијарачи.

Во Шри Ланка речиси милион луѓе ја примиле вакцината на „Астра зенека“, која се произведува во Индија.

„Ројтерс“ наведува дека властите во Шри Ланка не објавиле дека привремено ќе ја прекинат вакцинацијата.

makfax.com.mk