Хрватската сеизмолошка служба синоќа регистрираше три послаби земјотреси кај Петриње.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на Стара Дренчина.

Земјотрес со јачина од 2,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 3,26 часот наутро.

Вториот со интензитет од 2,4 степени бил регистриран нешто по 4 часот и 59 минути и третиот со 2,8 степени по Рихтер бил регистриран во 5 часот и две минути, објави хрватската сеизмолошка служба.

 

makfax.com.mk