logo
logo
logo

Трагедија во Унгарија: Шестмесечно бебе починало откако било одземено од биолошките родители

Vecer | 12.02.2024

Трагедија во Унгарија: Шестмесечно бебе починало откако било одземено од биолошките родители

Се верува дека малото момче се задавило од млеко.

Малото момче неодамна било одземено од татко му и мајката бидејќи домот во кој престојуваат бил нехигиенски и дури 16 луѓе живеел под ист покрив. Бебето било сместено во згрижувачко семејство, кое претходно одгледувало бројни деца. Меѓутоа, вчера, како што се сомневаат, згрижувачката мајка накратко го оставила детето без надзор веднаш по хранењето, а не била тука да реагира кога се случило задушувањето.

Како што пишуваат унгарските медиуми, згрижувачката мајка вчера му дала на бебето дополнителна храна на шише и заминала две минути за да испрати гостин кој бил во куќата. Кога се вратила, момчето повеќе не давало знаци на живот.

Медицински и полициски екипи веднаш пристигнале на местото на настанот, но немало начин да се спаси бебето.

Полицијата истражува како се случила трагедијата, а Центарот за социјална работа ги одзел и другите две деца кои биле сместени во тоа згрижувачко семејство.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk