logo
logo
logo

Татко ја држи раката на својата мртва ќерка под урнатините во Турција

Vecer | 07.02.2023

Татко ја држи раката на својата мртва ќерка под урнатините во Турција

Земјотресите оставија илјадници луѓе без покрив над главата, додека цели станбени блокови се срамнети со земја.

Спасувачите се во трка со времето. Бројот на загинати расте со голема брзина. СЗО претходно денеска процени дека бројот на загинати може да се искачи и на 20.000.

Освен со афтершокови, спасувачите се борат и против студот. Луѓето се заробени под урнатините каде што се изложени на ризик од смрт од студ, глад или повреди.

Една од пошокантните фотографии доаѓа од уништениот од земјотресот град Кахраманмарас. Месут Ханзер ја држи за рака својата петнаесетгодишна ќерка. Таа лежи мртва на креветот, затрупана под урнатините и не е можно да се извлече.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk