Светската здравствена организација (СЗО) ја одобри вакцината против Ковид-19 на компанијата Модерна за итна употреба.

Асистентка на генералниот директор на СЗО, Марињела Симао, истакна дека е многу значајно да се имаат на располагање поголем број одобрени вакцини против коронавирусот.

СЗО до крајот на следната недела ќе соопшти дали да ги одобри и кинеските вакцини Синофарм и Синовак.

 

makfax.com.mk