Голем број луѓе се повредени во вчерашното торнадо во градот Вухан во провинцијата Хубеи во Кина, јавува официјалната новинска агенција Синхуа, повикувајќи се на локалните власти.

Торнадо предизвика ветер со брзина од 23,9 метри во секунда и ја погоди областа Цајдијан во Вухан во 20:39 часот по локално време, кршејќи дрвја и рушејќи бараки на градилиштата, се вели во извештајот.

Десет лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени откако две различни торнада синоќа го погодија централниот кинески град Вухан.

Шест лица исчезнаа во провинцијата Хубеи.

Локалната власт во Вухан соопшти дека торнадото кршело дрвја и ги уништило бараките на едно градилиште.

Ветровите значително ги оштетиле електроенергетските објекти и уништиле неколку фабрички згради во градот Шенгзе, соопштија пожарникарите од овој град.