logo
logo
logo

САД ѝ воведуваат 500 нови санкции на Русија: Путин ова скапо ќе го плати

Vecer | 23.02.2024

САД ѝ воведуваат 500 нови санкции на Русија: Путин ова скапо ќе го плати

Санкциите се насочени кон луѓе поврзани со затворањето на Навални и со руската воена машина, рече претседателот Џо Бајден, објави Политико.

Ограничувања за извозот ќе бидат воведени за речиси 100 компании или физички лица. ЕУ најави и санкции, на што Москва одговори со забрана за влез на претставници на ЕУ во Русија.

Не е јасно какво влијание ќе имаат санкциите врз руската економија. Претседателот Бајден рече дека ќе „обезбедат“ рускиот претседател Владимир Путин „да плати уште повисока цена за неговата агресија во странство и репресијата дома“.

Санкциите одбележуваат една недела откако Навални ненадејно почина во брутален затвор лоциран во Арктичкиот круг. Бајден рече дека „нема сомнеж“ дека рускиот претседател е одговорен за неговата смрт. Новите американски и европски санкции се објавени во пресрет на втората годишнина од целосната инвазија на Русија врз Украина.

„Пред две години тој се обиде да ја избрише Украина од мапата. Ако Путин не ја плати цената за оваа смрт и уништувањето, тој ќе продолжи“, рече Бајден. ЕУ, исто така, објави санкции против речиси 200 субјекти и поединци обвинети дека ѝ помагале на Русија да набави оружје или за вмешаност во киднапирање на украински деца, што Москва го негира.

Руското Министерство за надворешни работи објави дека, како одговор на санкциите, значително го прошириле списокот на функционери и политичари на ЕУ на кои им е забранет влез во Русија.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk