Тие беа дел од силите испратени како мировни сили од Организацијата на Договорот за заедничка безбедност, воен сојуз на шест поранешни советски држави предводени од Русија. На 5 јануари, ОДКБ испрати повеќе од 2.000 војници на барање на казахстанскиот претседател Касим-Јомарт Токаев.

Демонстрациите започнаа на 2 јануари во знак на протест поради зголемувањето на цените на горивото. Тие брзо се проширија низ земјата и за неколку дена прераснаа во насилство. Демонстрантите упаднаа во владините згради и ги запалија, при што загинаа десетици луѓе во судирите со безбедносните сили.

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека сите авиони со војници од Казахстан се вратени. Не е познато дали во Казахстан има и други војници од другите земји-членки на ОДКБ.