logo
logo
logo

Русија на потерница ја стави и победничката на Евровозија, ѝ се заканува затворска казна

Vecer | 20.11.2023

Русија на потерница ја стави и победничката на Евровозија, ѝ се заканува затворска казна

Во извештаите се наведува дека во базата на МВР е наведено дека пејачката Сузана Џамаладинова се бара поради кршење на кривичниот закон.

Медиазона, независна информативна страница која покрива прашања за опозицијата и човековите права, објави дека Џамаладинова е обвинета според законот донесен минатата година со кој се забранува ширење на таканаречените лажни информации за руската војска и тековните борби во Украина.

Џамаладинова, која настапува под уметничкото име Џамала, има кримско татарски потекло. Таа победи на Евровизија 2016 година со песната „1944“, чиј наслов се однесува на годината кога Советскиот Сојуз масовно ги депортира Кримските Татари.

Нејзиниот победнички настап дојде речиси точно две години откако Русија го анектираше Крим додека политичките превирања ја зафатија Украина. Повеќето други земји сметаат дека анексијата е нелегитимна.

Русија протестираше што „1944“ беше дозволено на натпреварот, велејќи дека ги прекршиле правилата против политичкиот говор на Евровизија. Но, песната не упати никакви конкретни критики за Русија или Советскиот Сојуз, иако навестуваше такви импликации, отворајќи со репликите „Кога ќе дојдат странците, доаѓаат кај вас дома, ве убиваат сите и велат:“ Не е наша вина“.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk