logo
logo
logo

ПРИНЦ, СУДИЈА И СПЕЦИЈАЛЦИ: Како е подготвуван државниот удар во Германија

Vecer | 07.12.2022

ПРИНЦ, СУДИЈА И СПЕЦИЈАЛЦИ: Како е подготвуван државниот удар во Германија

Дури и претставниците на Руската Федерација, со кои се вели дека контактирал „Хенри XIII P.R.“, сигурно биле зачудени од она што „Советот“ и идниот крал го планирале за Германија: државен удар како што е напишано во книгите.

Во Германија требаше да се воспостави нов поредок, заснован на „здруженијата за домашна безбедност“, на војската и на упадот во Бундестагот, на убиства и насилство.

Застрашувачки е и вознемирувачки колку напредувале овие планови.

Сојузното јавно обвинителство обвинува 52 лица за формирање терористичка организација најдоцна до крајот на ноември 2021 година со цел да се укине уставниот поредок на Сојузна Република Германија и да се формира држава по примерот на германскиот Рајх од 1871 година.

Полицијата соопшти дека осомничените биле уапсени во Баден-Виртемберг, Баварија, Берлин, Хесен, Долна Саксонија, Саксонија, Тирингија, како и во Австрија и Италија.

Во истрагата покрај полицијата учествувала и германската служба за државна безбедност, како и Воено-разузнавачката служба, бидејќи меѓу осомничените има и активни војници.

Упад во Бундестагот и прекин на снабдувањето со електрична енергија

Според германските власти, групата планирала да ја нападне зградата на Бундестагот каде што ќе ги земе пратениците како заложници, потоа ќе ги нападне трафостаниците и ќе предизвика прекини во снабдувањето со електрична енергија со цел да создаде услови налик на граѓанска војна и потоа да ја собори сојузната влада и преземете ја власта.

Според информациите на службите, групата веќе испланирала кој би преземал одредени министерски функции, додека истражителите укажуваат дека акцијата „ги надминува сите досегашни димензии по обем“.

Дополнително, она што ја разликува оваа група во однос на некои претходно откриени терористи е учеството на активни војници и резервисти и сомнежот на службата дека поседуваат многу оружје, од кои некои се легални.

Според истражителите, значителен дел од групата се состои од поранешни војници на Бундесверот и Националната народна армија на поранешната Германска Демократска Република (ГДР), вклучувајќи ги и оние кои поминале специјална воена обука, поради што оваа група се сметала за особено опасна.

[caption id="attachment_1148761" align="alignnone" width="718"]ПРИНЦ, СУДИЈА И СПЕЦИЈАЛЦИ: Како е подготвуван државниот удар во Германија ПРИНЦ, СУДИЈА И СПЕЦИЈАЛЦИ: Како е подготвуван државниот удар во Германија[/caption]

Планирано е благородник да биде регент на „новиот Рајх“

Според сознанијата на германските медиуми, столбот на оваа група го сочинуваат членовите на екстремно десничарската група „Граѓаните на Рајхот“, која веќе и е позната на јавноста и долго време е цел на германската полиција поради насилни напади и промовирање на теории на заговор во кои тие одбиваат да го признаат постоењето на модерна германска држава.

Централна фигура на „Граѓаните на Рајхот“ и на оваа терористичка група, според медиумите, е принцот Хајнрих Тринести Ројс, потомок на одамна воспоставена кнежевска куќа од денешна Тирингија.

Овој 71-годишник веќе неколку години јавно се залага дека Сојузна Република Германија не е суверена држава и дека сè уште е под контрола на сојузниците.

Дополнително, тој и неговите поддржувачи сметаат дека не е валиден уставот од 1949 година, кој ја создаде СР Германија, потоа Западна Германија, која тогаш беше обединета со Источна Германија.

Според нивните тврдења, стариот устав не бил укинат „на пропишан начин“ и затоа сметаат дека Германската империја постои во границите од 1937 година.

Според медиумите, во случај на наводно планиран пуч, оваа група би го назначила Ројс за регент.

Ројс живее и работи како независен финансиски консултант во Франкфурт на Мајна, а исто така поседува и ловечка куќа во Тирингија, каде што членовите на групата се сретнале неколку пати оваа година, според безбедносни извори.

Меѓу заговорниците и судија во Берлин

Во подготовките за планираниот пуч, како што се наведува, бил формиран еден вид „кабинет во сенка“ на чело со Ројс, додека министерството за правда би го раководела актуелната судијка во Берлин, Биргит Малзах-Винкеман, која била пратеничка од десничарската Алтернатива за Германија (AfD) во претходното свикување на Бундестагот.

Откако ја напушти пратеничката функција, таа работи како судија, а властите во Берлин неуспешно се обидоа да ја сменат од судството, поради нејзината политичка поврзаност со АфД.

Според истрагата, веќе се направени планови за идните министри за надворешни работи, здравство и финансии, како и за прашањето на меѓународното право.

Сепак, вистинската опасност на оваа група, според истражителите, доаѓала од нејзиното „вооружено крило“, во кое биле активни и поранешни војници на Бундесверот со специјална обука.

Меѓу нив е и поранешниот командант на баталјонот за падобранци, кој беше разрешен од служба во Бундесверот, бидејќи проневерил или продавал оружје од залихите на армијата на поранешна ГДР.

Тој и уште еден поранешен војник со договор биле задолжени за регрутирање на нови членови на групата од активни војници во касарната.

Според истрагата, тие биле успешни во тоа и меѓу другото назначиле активен војник на командата на специјалните сили на германската армија за логистичар на групата.

Врски со групи кои се против мерките за корона

Меѓу осомничените членови на терористичката група има неколку лица кои протестираа против мерките за корона во последните години.

Истрагата наведува дека биле во контакт со веќе уапсените членови на групата „Обединети патриоти“, кои планирале напад на Федералниот Министер за здравство Карл Лаутербах.

Според медиумите, оваа група имала многу слични цели и била во контакт со групата собрана околу Ројс, но тие не соработувале.

Министерката за внатрешни работи на Германија, Ненси Фесер, истакна дека „десничарскиот заговор покажува колкава закана претставува движењето „Граѓаните на Рајхот“.

„Истрагата дава увид во бездната на преносот на терористите претставена од милјето на „граѓанскиот рајх““, рече министерката, наведувајќи дека „ние знаеме да се браниме со сите наши моќи од непријателите на демократијата“.

Според претседателот на Бундестагот Бербел Бас, операцијата покажала дека „демократска уставна држава внимателна и способна за дејствување“.

Како фарсата на американските десничарски екстремисти

Она што ги натера овие луѓе да го направат ова е валидно, но на крајот неактивно прашање.

Нивните идеи се премногу откачени и конспиративни за да може да се најде рационално објаснување за намерите и позадината на нивната „државна филозофија“.

Германската сцена изгледа како фарса на американските десничарски екстремисти, кои очигледно покажаа што е можно со нивното напаѓање на Капитол.

Но, тоа треба да се направи „темелно“ во Германија.

Сепак, се уште има прашања на кои треба да се одговори.

Какви се врските со Бундесверот и полицијата? Какви се врските со АфД?

На крајот на краиштата, тоа беше една од фантазиите на Бјорн Хоке, еден ден да употреби сила за да ја врати Германија на вистинскиот пат.

Ако АфД не може веродостојно да увери дека нема врски меѓу неа и симпатизерите на „Советот“, потребна е барем сеопфатна опсервација од Канцеларијата за заштита на Уставот.

И покрај монструозните намери на групата околу „Хенри XIII П.Р.“, сепак треба да се напушти црквата во селото. Заговорниците немаа основа за успех. Нема симпатии за оваа насилна омраза кон демократијата, ниту во војската, ниту во полицијата, ниту во населението.

Мотивот и оправдувањето на нивните планови се лулести соништа, висат во воздух и се продукти на погрешни идеолошки ставови.

Германија не беше сериозно на работ на соборување. Омразата кон политичарите, говорот на омраза кон Бундестагот, владата и „системот“ ќе треба да се гледаат во поинакво светло од денеска.

Може да се претпостави: Секој што зборува вака, без разлика дали е во Бундестагот, на масата на редовните луѓе на мрежата или на улица, значи е сериозен.

Извор: 24вести.ком

Фото: ФАЗ

https://vecer.mk/svet/sprechen-drzhaven-udar-vo-germanija/

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk