Премиерот на германската покраина Баварија, Маркус Зедер, ги критикуваше американските власти поради прекинот на испораката на вакцините на „Астразенека“ во Европа и побара од ЕУ да забрани извоз на вакцини произведени во Европа.

„Не може вакцините постојано да одат од Европа, а САД да ги складираат вакцините и Европа да ги чека“, рече Зедер.

Според него, потребно е да се разговара со американската влада за тоа, бидејќи, како што рече, таа тема спаѓа во добрите трансатлантски односи.

 

makfax.com.mk