logo
logo
logo

Политичар во Холандија бил нападнат два дена пред изборите

Vecer | 21.11.2023

Политичар во Холандија бил нападнат два дена пред изборите

Нападот се случил два дена пред парламентарните избори во таа земја, соопшти неговата партија.

Боде бил удрен со пивско шише во задниот дел од главата и во слепоочницата, се наведува во соопштението. Политичарот се здобил со полесни повреди и бил пренесен во болница, поради што до крајот на денот морал да ги откаже сите јавни настапи.

Нападот, меѓу другото, го осуди и премиерот на Холандија во заминување, Марк Руте, велејќи дека такво нешто е „целосно неприфатливо“.

Партијата на Боде е позната како евроскептична, националистичка и антиимиграциска, а се очекува да освои четири или пет места во 150-члениот холандски Парламент на претстојните избори. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk