logo
logo
logo

Оваа година е најтопла во историјата, метеоролозите велат дека 2024. ќе биде полоша

Vecer | 30.11.2023

Оваа година е најтопла во историјата, метеоролозите велат дека 2024. ќе биде полоша

Привремениот извештај на СМО за состојбата на глобалната клима потврдува дека 2023 година ќе биде најтоплата година досега, со голема разлика во споредба со најтоплата година досега.

Во 2016 година, светот беше околу 1,2 степени Целзиусови над просекот од прединдустрискиот период.

Светските лидери денеска се состанаа во Дубаи на годишниот самит на ОН за климата COP28.

„Нивото на стакленички гасови е на рекордно високо ниво. Глобалните температури се на рекордно високо ниво. Растот на нивото на морето е рекордно високо. Мразот на Антарктикот е на рекордно ниско ниво“, изјави генералниот секретар на СМО, Петри Таалас.

Резултатите од извештајот, сепак, не значат дека светот ќе го надмине долгорочниот праг на затоплување од 1,5 степени Целзиусови, што според научниците е горната граница за избегнување катастрофални климатски промени, според Парискиот договор од 2015. За такво сценарио, затоплувањето би требало да се одржува подолго.

Оваа година, морскиот мраз на Антарктикот го достигна својот најнизок зимски максимален опсег досега. Тој беше за околу 1 милион квадратни километри помал од претходната рекордна година. Глечерите во Швајцарија изгубија околу 10 отсто од преостанатиот волумен во изминатите две години, се вели во извештајот, додека шумските пожари изгореа рекордна површина во Канада, која сочинува околу 5 отсто од шумската површина на Земјата.

Климатските промени, поттикнати од согорувањето на фосилните горива, во комбинација со појавата на природниот феномен Ел Нињо во источниот дел на Пацификот, влијаеле на споменатите факти. Следната година би можела да биде полоша, велат научниците, бидејќи влијанието на Ел Нињо најверојатно ќе го достигне врвот оваа зима и ќе доведе до потопли температури во 2024 година.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk