Нов земјотрес ја погоди областа Петриња во Хрватска.

Според првите податоци на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 3 километри југозападно од Сисак на длабочина од 2 километри.

Според очевидци, земјотресот се почувствувал доста силно и многумина од страв излегле на улиците, пренесува „Јутарњи“.

makfax.com.mk