logo
logo
logo

Нетанјаху: Признавањето на Палестина е давање на држава на зло, тоа би била терористичка држава

Vecer | 22.05.2024

Нетанјаху: Признавањето на Палестина е давање на држава на зло, тоа би била терористичка држава

„Намерата на неколку европски земји да ја признаат палестинската држава е награда за тероризмот“, изјави денеска Нетанјаху.

Израелскиот премиер тврди дека 80 отсто од Палестинците на Западниот Брег го поддржуваат масакрот извршен на 7 октомври.

„На тоа зло не може да му се даде држава. Тоа би била терористичка држава и ние нема да се согласиме со тоа“, нагласи тој.

Тој додаде дека „наградувањето на тероризмот нема да донесе мир“ и дека нема да го спречи Израел да го победи Хамас.

Решението со две држави за израелско-палестинскиот конфликт предвидува независна палестинска држава која мирно постои рамо до рамо со Израел.

Нетанјаху се противи на решението за две држави, како и палестинското исламистичко движење Хамас, кое што не го признава Израел.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk