Чудо од дете, месија – ова се само некои од прекарите што ги доби Себастијан Курц (35) кога стана најмладиот демократски избран лидер во светот на 31 година во 2017 година.

Меѓутоа, помалку од четири години и две влади подоцна – едната со екстремната десница, другата со Зелените – Курц спектакуларно објави оставка во саботата поради истрага за корупција.

Курц и уште девет лица се соочуваат со тврдења дека владините пари се користеле во корумпирани бизниси за да се обезбеди позитивно покривање на медиумите помеѓу 2016 и 2018 година.

Курц ги негираше овие наводи како лажни и вети дека ќе ја отстрани дамката од името, велејќи дека „ќе може да ги разјасни“.

Себастијан Курц, најмладиот лидер во светот

„Свети Себастијан ги зачуди набљудувачите“

Растејќи во Виена како единствено дете на инженер и учителка, Курц стана активен во ОВП (Австриска народна партија) на 16 -годишна возраст.

Тој го напушти правниот факултет за да продолжи со политичка кариера, и првпат влезе во владата во 2011 година како секретар за интеграција, а потоа и како министер за надворешни работи две години подоцна. Тој тогаш имаше само 27 години.

Полн со пофалби за унгарскиот премиер Виктор Орбан, Курц ја презеде заслугата за затворање на балканската мигрантска рута во 2016 година.

Сурфајќи на бранот чувства против традиционалните личности во политиката, Курц ја презеде контролата врз ОВП во 2017 година и ја трансформираше во „Курц -листа“, движење фокусирано на себе, пренесува 24 Франс.

Тој брзо воспостави коалиција на ОВП со Социјалдемократската партија на Австрија (СПО), што доведе до предвремени избори на кои неговата кампања – без недостатоци, како и неговиот заштитен знак „распуштена коса“ – го доведе до највисокото место.

Младоста и динамиката што му ги припишуваат поддржувачите се исто така на чело на официјалната биографија, чиј „улизувачки“ тон беше исмејуван на социјалните мрежи.

Извадоци што опишуваат како Курц „ги изговорил своите први зборови на возраст од 12 месеци“ и фалејќи ја својата „храброст“ како адолесцент, ги натера критичарите да ја отфрлат како хагиографија на „Свети Себастијан“.

„Политички трик“

Сепак, Курц секогаш ги зачудуваше набудувачите. Неговата коалиција со десничарската Партија на слободата на Австрија (ФПО) пропадна во 2019 година кога неговиот партнер беше вмешан во корупциски скандал.

После тоа, самиот Курц стана првиот канцелар во повоената историја на Австрија, заменет со гласање недоверба во парламентот.

Меѓутоа, на блиските избори подоцна истата година, Курц уште еднаш го доведе својот ОВП до најголемите избори, тој дури успеа да ја прошири својата база за поддршка, собирајќи ги несреќните гласачи на ФПО.

За да го има потребното мнозинство за владеење, тогаш во јануари 2020 година, тој формираше коалиција со Зелените – прво на национално ниво. Но, Курц ја продолжи борбата против имиграцијата како едно од неговите основни ветувања, што предизвика чести несогласувања со неговите нови партнери. Зелените конечно го зголемија притисокот врз Курц.

Вицеканцеларот и лидер на Зелените, Вернер Коглер, во петокот побара од ОВП да назначи друг канцелар, велејќи дека Курц повеќе не е „способен за функцијата“.

Претходно оваа година, Зелените застанаа на страната на канцеларот кога обвинителите рекоа дека го истражуваат Курц за давање лажно сведочење пред парламентарната комисија за друг случај.

„Проевропски тивок канцелар“

Во минатото, некои го обвинуваа Курц дека е „мини-диктатор“ и дека го води ОВП како „шоу за еден човек“.

Додека некои од неговите обожаватели правеа паралели со сличниот млад француски претседател Емануел Макрон, неговите критичари повеќе го гледаат како „иден Орбан“.

Бојкотот на Курц на миграцискиот пакт на ОН, намалувањето на социјалната помош за барателите на азил и другите антиимиграциски мерки го направија Курц личност со раздор, како и неговиот колега од Унгарија.

Курц не го „преобликува“ ФПО, партија позната по ксенофобични провокации. Неговата инерција кон екстремната десница му донесе етикета „тивок канцелар“.

Во исто време, тој беше внимателен да се претстави како проевропски и избегнуваше какви било грешки – барем јавно, се додека во последниве месеци од истражното досие не протекоа многу компромитирачки пораки, од кои некои доведоа до обвиненија против него.

Александар Шаленберг, новиот австриски канцелар

Кој е Александар Шаленберг, новиот австриски канцелар

Актуелниот министер за надворешни работи на Австрија, Александар Шаленберг, кого поранешниот канцелар Себастијан Курц го предложи за нов шеф на австриската влада, се смета за врвен дипломат кој може да ги „смири страстите“ во владејачката коалиција.

Александар Шаленберг, кој доаѓа на чело на австриската влада по оставката на Себастијан Курц, во своите животни планови немаше ни позиција шеф на дипломатија, како што кажа неколку пати, и сигурно не ни сонуваше да биде канцелар.

Овој дипломат имаше неверојатна кариера во последните години, иако, како што кажа во неколку наврати, не сакаше.

Шаленберг досега не се занимаваше со дневна политика, но во неколку наврати покажа дека им припаѓа на „тврдокорните“ во однос на политиката кон илегалните мигранти.

Тој го привлече вниманието на јавноста пред неколку месеци со подигнување на израелското знаме во седиштето на министерството со кое раководи, како реакција на нападите врз израелските градови.

Шаленберг, инаку, не е член на Народната партија на Австрија (ОВП), што го доведе во владата.

Тој, на некој начин, беше предодреден да стане дипломат. Неговиот татко беше австриски амбасадор во неколку земји, а подоцна и генерален секретар на Министерството за надворешни работи.

Порасна во Индија, Шпанија и Франција, а е роден во Берн. Студирал право во Виена и Париз, а потоа европско право на Европскиот колеџ во Бриж.

Првото дипломатско искуство го стекна служејќи во правниот оддел на Австриската мисија во ЕУ, а по враќањето стана портпарол на поранешната министерка за надворешни работи, Урсула Пласник, а подоцна и нејзиниот наследник Михаел Шпинделегер, кој се смета за сива еминенција во ОВП.

Кога Себастијан Курц стана министер за надворешни работи, го промовираше на чело на Одделот за планирање надворешна политика.

Курц сметаше на него во преговорите за формирање коалиција по изборите во 2017 година, па го повлече во неговата канцеларија на позицијата началник на Генералштабот за стратегии и планирање.

Шаленберг дојде на позицијата министер по падот на првата влада на Курц, по аферата „Ибица“, во која тогашниот коалициски партнер Слободарска турка (ФПО) „се сопна“.

Во експертската, преодна влада, тој ја презеде позицијата шеф на дипломатијата, и остана на таа позиција и по формирањето на новата влада „Курц 2“, овојпат кај Зелените.

Шаленберг сега ќе мора официјално да го преземе кормилото и да го примени своето дипломатско искуство во секојдневната работа со коалицискиот партнер.

Што мисли за Западен Балкан?

Кога станува збор за Западен Балкан, Шаленберг долго време беше јасно за проширување на ЕУ.

Тој во неколку наврати годинава рече дека „2021 година не смее да биде изгубена година, како и претходната година во однос на приближувањето кон Западен Балкан кон ЕУ“.

Како и Курц, и новиот канцелар го гледа Западен Балкан како непосреден сосед, чија интеграција во ЕУ ќе донесе стабилност и безбедност во Европа.

Како канцелар, се очекува дека тој ќе продолжи да се залага за проширување на ЕУ, но со инсистирање да се исполнат условите од двете страни.

Себастијан Курц, ненајавено, поднесе оставка

Како Курц падна за 3 дена: Две постапки против него, гласање за недоверба и ненадејно повлекување

Австрискиот канцелар Себастијан Курц синоќа изјави дека поднел оставка откако е осомничен за корупциски скандал.

Овој потег доаѓа откако австриските обвинители го сомничија дека користел јавни средства за да плати реклами во таблоид во замена за следење и фаворизирање на анкетите на Курц и неговата Австриска народна партија (ОВП).

Тој рече дека обвинувањата против него се погрешни и дека тој лично би бил благодарен доколку презумпцијата на невиност важи подеднакво за сите луѓе.

– Мојата земја ми е поважна од мене. А јас сум само човек – рече Курц.

„Она што ни треба сега е стабилност“, рече тој, додавајќи дека се повлекува за да спречи хаос и да обезбеди стабилност.

Тој се уште планира да остане на чело на неговата конзервативна партија ОВП. Инаку, кон крајот на август Курц отиде на внатрепартиските избори како единствен кандидат и доби 99,4 проценти од гласовите, потсетува Index.hr.

Тој синоќа го предложи министерот за надворешни работи Александар Шаленберг за негов наследник како канцелар.

Лидерот на Зелените и вицеканцелар Вернер Коглер изјави дека е задоволен, што значи дека Курц успеа да ја спаси владејачката коалиција.

– Верувам дека ова е вистинскиот чекор за идната работа на Владата – рече лидерот на Зелените и вицеканцелар Вернер Коглер во изјавата, додавајќи дека има „многу конструктивен“ работен однос со Шаленберг.

Отворени се две истраги против Курц – тој ги отфрла обвинувањата

Државното обвинителство за државен криминал започна истрага против Курц и неколку други истакнати членови на ОВП.

Тие се обвинети за проневера на даночни пари во 2017 година, кои ги користеле за медиумски кампањи во корист на народњаците.

За возврат, Министерството за финансии изнајмило рекламен простор во истите медиуми.

Обвинувањата се однесуваат на периодот од 2017 година, пред Курц да стане шеф на ОВП, а подоцна и канцелар.

Тој е под истрага и за наводно давање лажно сведочење пред собраниската комисија за разјаснување на т.н Скандал Ибица среде падот на тогашната популистичко-либерална влада во пролетта 2019 година, составена од популисти и екстремната десница.

И за тој случај, Курц негираше вина.

Запрашан дали е подготвен да поднесе оставка доколку биде осуден, Курц рече дека е малку веројатно дека ќе биде донесена пресуда за вина.

Обвинет дека наводно ставил пријател на чело на државна холдинг -компанија

– Не можам да го замислам тоа дури и со најдобра волја – рече Курц.

Според партијата НЕОС, државното обвинителство има преписки за протоколи преку платформи за комуникација кои докажуваат политички договори во врска со назначувањето на пријателот на Курц, Томас Шмит за шеф на државниот холдинг ОБАГ, кој е косопственик на ОМВ и Телеком Австрија.

Коалициската влада ОВП / ФПО, предводена од Курц, беше распуштена пред две години, откако водечките политичари на десно-популистичката ФПО, првенствено претседателот на партијата и тогашниот вицеканцелар Кристијан Штрахе, беше фатен како се обидува да продаде политичко влијание на странските инвеститори во замена за донации за забави.

Обидот за поткуп е снимен тајно за време на состанокот на Ибица, поради што целиот комплекс на прашања покренати во овој поглед се нарекува афера Ибица.

Во средата, Државното обвинителство за државен криминал изврши претрес во неколку министерства и во самата канцеларија на Канцеларот, поради истрагата со сомнение за проневера и корупција против Курц и уште деветмина политичари, вклучително и неколку блиски соработници на австрискиот канцелар.

– Постои сомнение дека даночните средства од Министерството за финансии се потрошени за манипулирани анкети на јавното мислење кои беа партиски мотивирани – се наведува во соопштението на обвинителството.

Резултатите од овие анкети беа, како што беше соопштено понатаму, подоцна објавени во таблоидот „Österreich“ и други медиуми, се со цел да се создаде политичка предност за Курц.

Курц: Нема причина да поднесам оставка

Уште во петокот, Курц тврдеше дека нема причина тој да поднесе оставка како премиер на коалициската коалиција, и покрај истрагата за корупција против него и неговата партија.

Курц и неговата Австриска народна партија се „способни и спремни да дејствуваат“, рече тој, додавајќи дека ќе направи се што е потребно за да се обезбеди политичка стабилност.

Во рамките на Партијата на зелените, отпорот за останување во коалиција со ОВП и Курц како канцелар растеше веќе неколку дена.

Протести против корупцијата на владата се одржаа и во Виена изминатите денови.

Протести во Виена

Коглер: Продолжувањето на коалицијата е можно само без Курц

Лидерот на Партијата на зелените и вицеканцелар Вернер Коглер ја поздрави оставката на Себастијан Курц како канцелар и најави дека неговата партија ќе ја продолжи коалицијата со Народната партија на Австрија (ОВП).

– Одлуката за оставка е исправна за понатамошна работа на Владата во корист на земјата. Имаме заедничка одговорност да гарантираме стабилност – рече Коглер на вонредна прес -конференција.

Тој посочи дека ОВП ја избра варијантата предложена од Зелените.

Досега Коглер постојано бараше Курц да поднесе оставка од функцијата канцелар, бидејќи смета дека поради истрагата што се води против него, тој не може да ги извршува своите задачи.

Треба да се потсети дека во вторникот требаше да се одржи вонредна седница на австрискиот парламент, на која се очекуваше да започне процесот на гласање недоверба на канцеларот.