logo
logo
logo

ММФ: Руската економија се развива подобро од очекуваното

Vecer | 13.02.2024

ММФ: Руската економија се развива подобро од очекуваното

Како што истакна таа, ММФ минатата година беше цел на критики поради прогнозите дека руската економија ќе забележи раст.

- Мислам дека сите сега препознаваат дека тие бројки се релевантни. Се покажа дека растот на руската економија е посилен отколку што очекувавме, вели Гопинат во интервју за „Форин полиси“.

Во јануари, главниот економист и директор на Одделот за истражување на ММФ, Пјер Оливие Гуринша, изјави дека руската економија покажува подобро темпо на раст од очекуваното. Во јануари ММФ значително ја зголеми прогнозата за раст на руската економија за 2024 година на 2,6 отсто. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk