logo
logo
logo

Макрон в четврток го отвора Олимпиското село во Париз

Vecer | 27.02.2024

Макрон в четврток го отвора Олимпиското село во Париз

Компанијата која го градеше Олимпиското село на церемонијата на која ќе присуствува Макрон официјално ќе ги предаде клучевите на Организацискиот комитет на Олимписките игри 2024 во Париз.

Олимпиското село официјално ќе биде отворено во јули пред почетокот на Олимписките и Параолимписките игри.

Олимпиското село е лоцирано во предградие на Париз во близина на реката Сена и е најголем проект на Организацискиот комитет, со 2.800 станбени единици или околу 14.250 кревети.

За изградена на Олимпиското село беа ангажирани околу 4.000 работници.

Олимписките игри во Париз ќе се одржат од 26 јули до 11 август. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk