logo
logo
logo

Лукашенко предлага лесно вооружени патроли низ градовите во Белорусија

Vecer | 21.02.2024

Лукашенко предлага лесно вооружени патроли низ градовите во Белорусија

- Луѓето треба да се чувствуваат безбедно дома, на работа, на улица, во секое време од денот, посочи Лукашенко во видеото од состанокот со највисоките безбедносни агенции во земјата, објавено на државната веб-страницата „Пул Первава“.

Лукашенко наведе дека иако стапката на криминал во Белорусија се намалува, земјата е изложена на ризик од злосторства од „екстремистичка природа“.

Денес, ова е најважниот аспект на одржувањето на законот и редот – потиснување на дејствијата на бандитите и спречување на загуба на души кои сè уште целосно не разбираат како странските куратори ги таргетираат. Ги предупредувам Министерството за внатрешни работи, КГБ, специјалните служби, сите, обвинителството – сите: мораме да ја преземеме контролата над ова. Нашите патроли мора да бидат на улиците … Патролите мора да бидат вооружени со мало оружје, барем пиштоли, посочи Лукашенко.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk