Австрискиот канцелар Себастијан Курц го подигна израелското знаме на покривот на зградата каде што се наоѓаат неговите канцеларии во Виена во знак на солидарност со Израел, во време на борби меѓу израелската армија и палестинските милитанти.

Така Курц застана на страната на Израел во конфликтот што трае од понеделникот.

„Терористичките напади врз Израел заслужуваат најостра осуда. Стоиме заедно со Израел“, напиша Курц на „Твитер“.

Судирите меѓу Израелците и Хамас на улиците на источен Ерусалим траат веќе неколку дена. Сè започна за време на прославата на постот на Рамазан и молитвите што муслиманските верници ги извршија во џамијата Ал-Акса. Потоа беа нападнати од десничарски еврејски групи, а потоа израелската полиција интервенираше во целиот конфликт, што резултираше со стотици ранети и уапсени Палестинци. Имало повреди и од израелска страна.

Израелските одбранбени сили распоредија дополнителни копнени трупи на границата последниве денови пред потенцијален упад, но сè уште не е донесена одлука за продолжување на таквата акција.

Вооружениот конфликт во појасот Газа влезе во петти ден, а бројот на мртви и ранети расте, и нема индиции дека ситуацијата ќе почне да се смирува.


makfax.com.mk