logo
logo
logo

Кремљ со остра реакција- војната со НАТО ќе биде неизбежна, се огласи и Столтенберг

Vecer | 27.02.2024

Кремљ со остра реакција- војната со НАТО ќе биде неизбежна, се огласи и Столтенберг

Макрон вчера во Париз рече дека во моментов нема консензус за ова прашање, но „дека ништо не е исклучено“.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека доколку тоа се случи, преговорите ќе добијат пресврт и ќе има неизбежен конфликт со НАТО.

„Во овој случај не треба да се зборува за веројатност, туку за неминовност. Така ќе оцениме. И овие земји треба да ги оценуваат овие земји на ист начин и да бидат свесни за тоа. И да го постават прашањето дали тоа одговара на нивните интереси, и она што е најважно, интересите на граѓаните на нивните земји“, рече Песков.

Киев, од друга страна, позитивно реагира на зборовите на Емануел Макрон.

Висок украински функционер, Михаил Подољак, рече дека преговорите за потенцијална интервенција на Западот во војната се добри.

„Ова ја покажува, прво, апсолутната свест за ризиците што ги носи Европа од милитаристичка, агресивна Русија“, рече тој.

Зборуваше и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Тој истакнува дека „нема планови за испраќање војници во Украина“.

Столтенберг рече дека иако „алијансата му пружи невидена поддршка на Киев, нема планови земјите да стават борбени трупи на теренот во Украина“.

Да потсетиме дека за секоја одлука за испраќање војници би била потребна едногласна поддршка од сите членови.

Лидерите на Шведска, Словачка, Полска и Чешка денеска изјавија дека не планираат да испраќаат војници во конфликтот.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk