logo
logo
logo

Хорор во Индијана: Над 10.000 човечки останки биле најдени на фарма на сериски убиец (ВИДЕО)

Vecer | 05.06.2024

Хорор во Индијана: Над 10.000 човечки останки биле најдени на фарма на сериски убиец (ВИДЕО)

На 21 мај, Канцеларијата на судски лекар во округот Хамилтон во Индијана објави дека човечките останки пронајдени во фармата Фокс Вали, поранешниот дом на Херб Баумајстер во 1996 година, биле идентификувани како Џефри Џонс. Тој бил пријавен за исчезнат во август 1993 година, пренесува WFLA.

Според канцеларијата на судскиот совет, Џонс е третата жртва идентификувана откако на фармата биле откриени повеќе од 10.000 изгорени човечки останки, вклучувајќи коски, фрагменти и делови од тела.

Инспекторите рекоа дека имаат уште четири ДНК профили кои се уште не се идентификувани, со што вкупниот број на осомничени жртви се искачил на 12.

„Бидејќи многу од посмртните останки беа пронајдени изгорени и згмечени, оваа истрага е исклучително предизвикувачка; сепак, тимот на експерти за спроведување на законот и форензичарите кои работат на случајот останува посветен“, рече во соопштението судскиот совет од округот Хамилтон, Џеф Џелисон.

„Посебна благодарност упатуваме до многу талентираните и вредни луѓе во ФБИ, полициската лабораторија на државата Индијана, д-р Кристи Латам од Одделот за биологија и антропологија на Универзитетот во Индијанаполис, како и експертите за ДНК во лабораторијата Отрам во Тексас. “, додаде судскиот лекар.

Официјални лица рекоа дека останките на Џонс биле идентификувани преку „обемна форензичка генетска генеалошка истрага“ спроведена од ФБИ и канцеларијата на судскиот совет. И четири дополнителни неидентификувани ДНК профили, исто така, ќе бидат испратени до ФБИ за генетско генеалошко истражување.

Инспекторите веруваат дека Баумајстер, бизнисмен и оженет татко на три деца, намамувал геј мажи во својот дом во средината на 1980-тите и 90-тите пред да ги убие и да ги фрли нивните тела на фармата во Вестфилд, околу 15 милји северно од Индијанаполис.

Истрагата за Баумајстер започнала во 1996 година, кога 15-годишниот син на наводниот убиец „налетал на коските додека бил на семејниот имот од 18 хектари“.

Баумајстер извршил самоубиство набргу потоа во јули 1996 година додека инспекторите се обидувале да го испрашаат.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk