logo
logo
logo

Иран предупреди на можноста ситуацијата да експлодира неконтролирано на Блискиот Исток

Vecer | 09.12.2023

Иран предупреди на можноста ситуацијата да експлодира неконтролирано на Блискиот Исток

-Се додека Америка ги поддржува злосторствата на ционистичкиот режим и продолжувањето на војната, постои можност ситуацијата да експлодира неконтролирано во регионот, рече министерот за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан во телефонски разговор со секретарот на Обединетите нации, генерал Антонио Гутереш, соопшти иранското министерство.

САД синоќа ставија вето на предлогот за резолуција на Советот за безбедност, кој беше поддржан од огромно мнозинство членови на тоа тело, а кој повикува на итен, хуманитарен прекин на огнот во Појасот Газа.

Од 15 членки, 13 гласаа за резолуцијата, Велика Британија беше воздржана, а само САД беа против.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk