Најмалку три хотели со пет ѕвездички во Женева се целосно резервирани за 15 и 16 јуни, кога ќе се одржи самитот на рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден.

Во луксузните хотели во Женева, „Интерконтинентал“, „Претседателот Вилсон“ и „Бо Риваж“, сите соби и апартмани се резервирани, а сместување сè уште може да се најде само во помалите хотели, беше потврдено за дописникот на ТАСС.

Во овие три луксузни хотели се сместени речиси сите службени лица, важни учесници и гости на меѓународните самити и состаноци на највисоко државно ниво.

Швајцарските медиуми предвидуваат дека и рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден ќе бидат сместени во хотелот „Интерконтинентал“, кој се наоѓа недалеку од Палатата на нациите, европското седиште на светската организација и потсетуваат дека во истиот хотел престојувале советскиот лидер Михаил Горбачов и американскиот претседател Роналд Реган за време на историскиот самит во 1985 година.

 

makfax.com.mk