logo
logo
logo

ГОЛЕМА ПОБЕДА ЗА ЖЕНИТЕ ВО ИРАН: Укината морална полиција, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

Vecer | 04.12.2022

ГОЛЕМА ПОБЕДА ЗА ЖЕНИТЕ ВО ИРАН: Укината морална полиција, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечни протести, во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, ИРАН одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција. „Моралната полиција нема никаква врска со судството“ и затоа е укината, изјави главниот ирански обвинител Џафар Монтазери, пренесува АФП.

„Моралната полиција е распуштена, но судството ќе продолжи да се справува со овој социјален предизвик“, изјави главниот обвинител Мохамед Џафар Монтазери, весникот „Шарг“. Не беа соопштени детали за околностите или спроведувањето на одлуката.

„Тоа е само првиот чекор“

Критичарите на режимот реагираа со страв на таа објава. Проблемот не е моралната полиција, туку барањето да се носат хиџаб, твитна персиски активист. „Жените мора да се движат слободно без шамии“, рече тој, истакнувајќи дека ова ќе биде „само првиот чекор“.

Набљудувачите велат дека иако распуштањето на полицијата не значи крај на задолжителното носење шамии, тоа претставува значаен чекор во успехот на женското движење во Иран.

Се ревидира и законот за задолжително носење хиџаб

Покрај тоа, Иран рече дека ќе го преиспита деценискиот закон со кој се бара од жените да ги покриваат главите, бидејќи се бори да ги смири повеќе од двомесечните протести поради строгиот кодекс на облекување. Протести го зафатија Иран по смртта во притвор на 16 септември на Махса Амини, 22-годишна Иранка со курдско потекло, која беше уапсена од полицијата за морал поради наводно кршење на шеријатскиот закон.

Демонстрантите ги палеа хиџабите и извикувале антивладини слогани. Од смртта на Амини, сè поголем број жени не носат хиџаб, особено во модерниот северен дел на Техеран. „И парламентот и судството работат (на прашањето)“ дали законот треба да биде изменет, изјави вчера иранскиот државен обвинител Мохамад Џафар Монтазери.

„Резултатите се очекуваат за недела или две“

Според новинската агенција ИСНА, тој не прецизирал што може да се смени во законот со одлуката на тие две тела, кои се во мнозински раце на конзервативците. Рецензентскиот тим се состана со парламентарната комисија за култура во средата „и резултатите се очекуваат за една или две недели“, рече јавниот обвинител.

Претседателот Ебрахим Раиси вчера изјави дека темелите на иранската република и исламот се запишани во уставот. „Но, постојат методи за спроведување на уставот кои можат да бидат флексибилни“, рече тој во телевизиско обраќање.

Хиџабот стана задолжителен за сите жени во Иран во април 1983 година, четири години по Исламската револуција која ја собори монархијата поддржана од САД. Останува многу чувствително прашање во земја каде што конзервативците инсистираат на тоа дека хиџабот треба да биде задолжителен, додека реформистите сакаат да го остават на индивидуален избор.

 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk