logo
logo
logo

Германски принц водач на заговорот за државн удар во Германија

Vecer | 07.12.2022

Германски принц водач на заговорот за државн удар во Германија

 Обидот за државен удар во Германија, кој беше спречен рано утринава, кога беше покрената голема полициска акција во дури 11 сојузни покраини, продолжува да биде на насловните страници.

Новите информации кои се појавуваат откриваат голем заговор во кој се вмешани луѓе на високи позиции, активни и поранешни припадници на специјалните сили и Бундесверот, а се откриваат и нивните намери.

Централната фигура на заговорниците е наводно тирингискиот аристократ принцот Хајнрих Рајс XIII, кој работи како приватен финансиски консултант.

Рајс постојано нагласуваше дека модерна Германија не е суверена држава и е под контрола на САД и Обединетото Кралство. Рајс требаше да стане регент по државниот удар на чело на владата и германската држава. Заговорниците се собраа во ловечката куќа на аристократите во Тирингија за да разговараат за плановите за државен удар.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk