Германија ќе дозволи вакцината АстраЗенека против Ковид-19 да се дава на возрасни од сите возрасти, изјави денеска германскиот министер за здравство Јенс Шпан.

Со ова се поништи претходната одлука со која администрацијата на вакцината АстраЗенека беше дозволена само на постари од 60 години, објави Ројтерс.

Шпан исто така рече дека Германија има намера да им понуди вакцина и на деца на возраст од 12-18 години до крајот на август, под услов регулаторите да ја одобрат вакцината Бионтек Фајзер за таа возрасна група.