Германија сака да купи до 30 милиони дози на руската вакцина „Спутник В“ против Ковид 19, изјави премиерот на германската покраина Саксонија, Михаел Кречмер.

„Сакаме да купиме 10 милиони дози Спутник В и тоа три пати, во јуни, јули и август“, рече Кречмар. Потребниот услов е одобрување од Европската агенција за лекови, додаде политичарот.

„Федералната влада купува вакцина. На овој начин, ќе добиеме половина милион дози во Саксонија”, нагласи Кречмар.

Тој додаде дека, кога подготовката ќе биде одобрена, регионот може да добие поголема количина. „Тоа е уште една цигла за забрзување на процесот на вакцинација во Германија“, заклучи премиерот на Саксонија.

Претходно овој месец германскиот министер за здравство Јенс Спан изјави дека Германија преговара со Русија за прелиминарен договор за набавка на вакцината „Спутник В“.