Полицијата во Црна Гора соопшти дека припадник на ЛГБТ заедницата, кој минатата недела пријави дека непознати напаѓачи му врежале крст на градите и му ги повредиле гениталиите, всушност се самоповредил.

Наводниот напад, кој ја потресе јавноста во Црна Гора, минатата недела беше пренесен од домашните и бројни регионални медиуми, а беше осуден и од официјални лица, невладини организации за човекови права и повеќе амбасади.

Полицијата соопшти дека до признанието дошла во соработка со здружението за ЛГБТ права „Форум Прогрес“, чиј член е човекот.

„Полицијата дојде до сомнение дека В.А самиот си нанел повреди, а потоа пријавил дека бил нападнат од две непознати лица, кои, според неговата пријава, му ги украле и парите и рачниот часовник“, соопшти полицијата.

Ова го потврдило и здружението наведувајќи дека нивниот член и штитеник на прифатилиштето за ЛГБТ лица самиот се повредил од за нив непознати причини.

„Нашите активисти го решија целиот случај со тоа што ја информираа полицијата за сите факти, докази и траги и го наведоа В.А. самостојно да признае дека целиот напад бил исцениран“, соопштија од ЛГБТ здружението „Форум Прогрес“.

Претседателката на здружението, Бојана Јокиќ, минатата недела на социјалните мрежи објави дека нивниот член бил нападнат кога сакал да ја посети неговата мајка и дека напаѓачите му врежале крст на градите, му ги повредиле гениталиите и го ограбиле.

Нападот веднаш беше осуден од црногорските државни претставници, амбасадите на САД и ЕУ во Подгорица, невладините организации и Српската православна црква.

makfax.com.mk