logo
logo
logo

Вечер Тема

Двојно државјанство во Германија: 4 ВАЖНИ ОДРЕДБИ

Vecer | 28.08.2023

Двојно државјанство во Германија: 4 ВАЖНИ ОДРЕДБИ

Германската влада го претстави својот нацрт-закон за државјанство оваа среда (23-ти август). Законот предложен од министерката за внатрешни работи Ненси Фесер ќе го олесни добивањето двојно државјанство, како и доделување државјанство на луѓе надвор од Европската унија.

„Оваа реформа покажува посветеност на модерна Германија“, рече Фесер пред претставниците на медиумите во Берлин.

Министерот за внатрешни работи нагласи дека реформата на Законот за државјанство треба да се гледа во контекст на сеопфатна ревизија на германскиот Закон за имиграција, која главно има за цел да ги поттикне добро квалификуваните работници да дојдат во Германија и да го надоместат големиот недостиг на работна сила на пазарот на трудот.

„Ќе можеме да ги привлечеме најквалификуваните луѓе во светот само ако во догледно време тие целосно станат дел од нашето општество со сите демократски права“, нагласи Фесер.

Тоа е реформа иницирана од централно-левичарската коалиција на социјалдемократите, зелените и либералите, која е на власт од есента 2021 година.

Во новиот закон се предвидени следните одредби:

На имигрантите кои живеат легално во Германија ќе им биде дозволено да аплицираат за државјанство по пет години престој, наместо досегашните осум, а доколку имаат посебни достигнувања тоа може да се намали на само три години.

Децата родени во Германија од најмалку еден родител кој легално живеел во земјата пет или повеќе години автоматски ќе добијат германско државјанство

Имигрантите над 67 години ќе можат да полагаат устен наместо писмен тест за германски јазик

Ќе бидат дозволени повеќе националности

Луѓето кои живеат исклучиво од државна помош нема да имаат право на германско државјанство.

Германското државјанство, исто така, ќе биде одбиено на луѓето кои извршиле антисемитски, расистички, ксенофобични или други клеветнички злосторства за кои се смета дека се „непомирливи со придржувањето кон основите на слободниот демократски поредок“.

Новиот закон ќе се расправа во парламентот и би можел да стапи на сила оваа есен.

Повеќе од едно државјанство

Според германското Министерство за внатрешни работи, околу 14 отсто од населението немаат германски пасош.

Тоа е нешто повеќе од 12 милиони луѓе. Пет милиони од нив живеат во Германија најмалку десет години. Во 2022 година, 168.545 луѓе поднеле барање за германско државјанство, што е под просекот на Европската унија.

Досега, двојното државјанство во Германија беше можно само за државјаните на Европската унија и Швајцарија, како и за оние чија земја на потекло не им дозволува да се откажат од државјанството (на пр. Иран, Авганистан, Мароко).

Покрај германскиот пасош, стариот пасош би можеле да го задржат и децата на родителите кои имаат двојно државјанство, бегалците на кои им се заканува прогон во татковината и Израелците. Сиријците кои дојдоа во Германија како бегалци и се смета дека добро се интегрирале, исто така, брзо можат да добијат германско државјанство.

Реформите ќе ја стават Германија во ист ред како и другите европски земји. Во Европската унија, Шведска имаше највисока стапка на доделување државјанства на странци кои живеат во неа. Во 2020 година, 8,6 отсто од сите странци кои живеат таму добиле шведско државјанство. Во Германија стапката беше 1,1 отсто.

Според Германскиот сојузен завод за статистика, во моментов во Германија живеат околу 2,9 милиони луѓе со повеќе од едно државјанство. Тоа е околу 3,5 отсто од населението. Вистинската бројка би можела да биде поголема, бидејќи процентот на нови германски државјани кои го чуваат својот оригинален пасош се искачи на 69 проценти. Во ова, луѓето со полски, руски или турски пасоши предничат.

Отпорност на промени

Опозициската Христијанско-демократска унија (ЦДУ), централно-десничарска партија која во минатото постојано ги блокираше сите реформи во оваа област, се противи на најавените промени.

„Германското државјанство е нешто многу драгоцено и треба да се третира многу внимателно“, изјави лидерот на демохристијаните Фридрих Мерц за јавната телевизија АРД во декември 2022 година, кога беше објавен првиот Предлог-закон.

Екстремно десничарската антиимиграциска партија Алтернатива за Германија (AfD) силно се противи на планираните промени. Во дебатата за државјанството одржана во Бундестагот во мај годинава, пратеник на таа партија рече дека „две третини од Германците не сакаат да се поедностави процедурата за доделување државјанство“ и дека „продажбата на државјанства“ се одвива правилно во тоа време, што, според него, само го крие недостатокот на интеграции и „измислува“ статистика.

https://vecer.mk/svet/ova-se-novite-promeni-za-dobivanje-na-germansko-drzhavjanstvo/

Промените се задоцнети

Дојче веле постојано известуваше за плановите на владата, а во декември 2022 година интервјуираше неколку луѓе кои се лично засегнати од ова прашање.

На пример, Марк Јанг, кој рече дека живее во Германија веќе 20 години и дека одамна му е доста од политичката дебата.

„Тогаш би бил најстраствениот германски граѓанин што можете да го замислите“, изјави тој за ДВ.

„Но, јас одбив да го дадам мојот американски пасош. Ако го задржите вашиот стар пасош, не значи дека имате поделена лојалност како што тврдат многу германски конзервативци. Тоа само одразува кој сте навистина. Промената е одамна задоцнета“.

„Законот за германско државјанство се заснова на принципот на избегнување повеќекратно државјанство“, изјави за ДВ во декември Грета Агустини, германски адвокат специјализиран за имиграција.

„Другите европски земји, како Италија, Шведска, Ирска, Франција и други, дозволуваат двојно државјанство и имаат помалку бирократски закони во врска со ова прашање.“

Многу од клиентите кои таа ги застапуваше се мачеа да најдат начин да добијат германско државјанство.

„Тие одбиваат да се откажат од државјанството на нивната матична земја, но сакаат да стекнат и германско“, рече Агустини.

„Премногу доцна за генерацијата гастарбајтери“

Една група која го почувствува ефектот на германските закони за државјанство повеќе од која било друга е турската заедница. Голем број Турци дојдоа во Германија во шеесеттите години, кога на земјата и беа потребни работници.

Во тоа време, Западна Германија што брзо се развиваше потпиша договори со неколку држави за регрутирање „гастарбајтери“, главно за неквалификувани работни места во индустријата. Убедливо најголемиот дел од нив потекнуваат од Турција, а се проценува дека сега во Германија живеат околу три милиони луѓе со турско потекло, од кои 1,45 милиони се уште имаат турско државјанство.

Аслихан Јесилкаја-Јуртбај, еден од водачите на организацијата на турската заедница во Германија (ТГД), оцени дека реформите дојдоа „предоцна“ за многумина од таа оригинална генерација - „но подобро доцна отколку никогаш“.

„За генерацијата гастарбајтери, оваа реформа значи признание и почитување на нивните животи и нивната работа во и за оваа земја“, вели Јешилкаја-Јуртбај за ДВ.

„Мислам дека многу Турци од втора и трета генерација ќе се чувствуваат овластени поради ова бидејќи отсекогаш имале дилема за идентитетот. Многу луѓе го чекаа ова и можеби изгубија надеж“, рече тој.

Тој додаде дека доколку навистина дојде до реформа на законот, очекува многу од неговите сонародници да станат германски државјани.

Јешилкаја-Јуртбај, исто така, рече дека Германија би била поинаква земја доколку реформите се случеле порано.

„Луѓето повеќе би се идентификувале со Германија доколку таа можност постоела“, објасни тој.

„Сигурен сум дека доколку оваа можност постоеше пред 20 или 30 години, луѓето ќе беа политички повеќе заинтересирани и поактивни во општеството.

Марк Јанг, исто така, рече дека неговото сопствено искуство му дало навестување за тоа што луѓето од турско потекло морале да поднесуваат со децении. Тој додаде дека одгледал германски деца, нема намера да замине и најверојатно ќе поднесе барање за германско државјанство откако ќе се спроведат реформите.

„Би аплицирал доколку Германија дозволи двојно државјанство, но сега на тоа би гледал многу повеќе како трансакција“, рече тој.

„Ги платив даноците и еден ден ќе бидам германски пензионер, без разлика дали тоа му се допаѓа или не на лидерот на ЦДУ Фридрих Мерц. Можеби тоа би се сменило кога би станал Германец, но засега за мене заврши цветањето на тевтонската роза“, пишува ДВ.

Фото: Профи

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk