logo
logo
logo

Девојче од Франција почина по силување- со денови била во кома по нападот

Vecer | 02.04.2024

Девојче од Франција почина по силување- со денови била во кома по нападот

Шенон, ученичка од Кофри, била нападната на 6 март во градот Рантиња, оддалечен неколку километри.

„Поради повредите здобиени во нападот, жртвата е хоспитализирана во тешка состојба, со повреди опасни по живот. Починала на 27 март во болница. Наредена е обдукција за откривање на причините за смртта“, потврди јавниот обвинител за француските медиуми.

По силувањето, Шенон била однесена во болница со срцев удар, обилно крвавејќи и со тешки абдоминални повреди - и била во кома речиси три недели пред да умре.

Полицијата уапсила три лица осомничени за нападот. Наводниот сторител на силувањето, 19-годишен маж, наводно дејствувал со соучесништво на 18-годишен пријател и малолетна тинејџерка, пренесува Le Parisien.

„На наводниот силувач му е одредена мерка притвор. Двајца сообвинети, осомничени за доброволно апстиненција од спречување криминал, се ослободени, додека возрасниот е ставен под судски надзор, а малолетничката е под  привремена судска воспитна мерка. Никој нема криминално досие“, потврдува обвинителот.

Фактот дека Шенон починала им дава пресврт на обвиненијата против тројцата обвинети, особено на наводниот напаѓач.

Сега овој случај се води под кривична квалификација „силување што доведе до смрт на жртвата“. Сега станува збор за убиство, а ова кривично дело носи затворска казна до 30 години.

Инспекторите сега се обидуваат да утврдат што се случило на 6 март во Рантинџи.

Семејството на починатото девојче е очајно.

„Верувам во правдата и ќе ја оставам полицијата да си ја заврши работата. Сакаме да ја дознаеме вистината за оваа трагедија“, рекла мајката на девојчето.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk