logo
logo
logo

Белорусија почна големи воени вежби во близина на Полска, Украина и Русија

Vecer | 21.06.2024

Белорусија почна големи воени вежби во близина на Полска, Украина и Русија

Министерството за одбрана во Минск не даде информации за бројот на мобилизирани војници и опрема, но соопшти дека се вклучени оперативни командни единици, специјални сили, ракетни трупи, артилерија, авијација и противвоздушна одбрана.

Во првиот дел од вежбите војниците ќе бидат распоредени на полигони и ќе ги зајакнат позициите, а потоа ќе започнат и вистинските борбени вежби.

Локациите на вежбите беа посочени во регионите Брестка и Гомелска, кои граничат со Украина од север.

На почетокот на целосната инвазија на Русија на Украина во 2022 година, некои од нејзините сили нападнаа од Белорусија. Москва исто така располага и со тактичко нуклеарно оружје во Белорусија./МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk