logo
logo
logo

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седуммина хуманитарци во израелски напад на Газа

Vecer | 02.04.2024

Белата куќа изрази огорченост по смртта на седуммина хуманитарци во израелски напад на Газа

Американскиот претседател Џо Бајден имал телефонски разговор со основачот на невладината организација - шпанскиот готвач Хозе Андрес, во кој му кажал дека срцето му е скршено поради веста за нападот врз вработените во организацијата.

Карин-Жан-Пјер рече дека ќе биде испратена јасна порака до Израел дека хуманитарните работници мора да бидат заштитени.

Еден од убиените хуманитарни работници имал и американско државјанство, според светските агенции. Меѓу другите жртви на нападот на конвојот на невладината организација има државјани на Австралија, Велика Британија и Полска, како и Палестинци.

Израел веќе вети дека ќе спроведе независна истрага.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk