„Естонија, Летонија и Литванија и нивните сојузници работат заедно за брзо предавање на безбедносната помош на Украина“, се вели во соопштението. Естонија ќе испрати противтенковски ракети Javelin, а Латвија и Литванија ќе испратат противвоздушни ракети Стингер.

Стејт департментот на САД им дозволил на Литванија, Летонија и Естонија да испратат американски проектили и друго оружје во Украина, изјавија во средата три извори запознаени со одлуката, додека американскиот претседател Џо Бајден предвиде дека Русија ќе ја нападне Украина.

Западните земји стравуваат дека Москва планира нов напад врз Украина, која ја нападна во 2014 година и го анектира Крим.

Русија го негира ова, но вели дека би можела да преземе воена акција на неодредено време доколку не се исполнат нејзините безбедносни барања, вклучително и ветувањето дека Украина никогаш нема да може да се приклучи на НАТО.