Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден минатиот месец неколку пати се обидела да стапи во контакт со севернокорејските власти.

Сепак, официјален Пјонгјанг не одговорил на повиците.

Цитирајќи неименувани дипломатски извори, Си-ен-ен известува дека администрацијата на Бајден безуспешно преку неколку канали се обидела да ја контактира администрацијата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

„Се обидовме да контактираме со севернокорејските власти преку неколку канали за да работиме заедно и да го намалиме ризикот од ескалација на тензиите. Од Пјонгјанг не добивме никаков одговор. И покрај едногодишните американски иницијативи, не е воспоставен активен дијалог со Северна Кореја“, изјавил високиот функционер за Си-ен-ен.

Без откривање повеќе детали за обидите за контакт со Пјонгјанг, неименуваниот извор рекол дека администрацијата на Бајден ја разгледува заканата што Северна Кореја ја претставува врз САД и регионот.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се состана со Ким Џонг-ун во Сингапур во јуни 2018 година, а потоа разменија писма, но не беше постигнат напредок во решавањето на несогласувањата околу планот на Северна Кореја за развој на нуклеарно оружје и арсенал со балистички ракети.

 

makfax.com.mk