Германија повеќе не е пацифистичка, а Германците сакаат забрзано обновување на силата на Бундесверот (германската армија).

Дури 62 отсто од гласачите сакаат да ги зголемат трошоците за опремување на германската армија. Уште позначајно е што 61% посакуваат враќање на обврската за служење воен рок, а од тоа дури 43% бараат оваа обврска да се прошири и на жените.

По децении запоставување, германската воена индустрија повторно има статус на најважна економска гранка, заедно со воздухопловната и автомобилската индустрија. Купувањето оружје повеќе не предизвикува долги и жестоки дискусии.

Всушност, секое купување или најава за купување германската јавност го доживува како нешто неопходно.

Така, одлуката од декември минатата година да се потрошат десет милијарди евра за купување на 35 повеќенаменски борбени авиони од петта генерација F-35A Lightning II помина неверојатно глатко, со минимално противење, главно од владејачките Социјалдемократи (СПД).

Меркел не сакаше ниту да слушне за тоа

Последен пат кога се разговараше за купувањето Ф-35 за Луфтвафе, тогашната министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен го принуди началникот на воздухопловните сили, генерал Карл Милнер, да поднесе оставка. Тој се спротивстави на проектот Quadriga за набавка на 93 тајфуни, 45 F/A-18E/F Super Hornets и 15 EA-18G Growlers и со поддршка од пилотите инсистираше да го купи F-35.

Тогашната канцеларка Ангела Меркел не сакаше ниту да слушне за купување на Ф-35, поради многу лошите политички и лични односи со тогашниот американски претседател Доналд Трамп.

За само една година по почетокот на војната во Украина, едно од најголемите достигнувања на шеснаесетгодишното владеење на Ангела Меркел беше целосно збришано. Германците повторно го ценат и го сакаат Бундесверот.

Сепак, не се сите партии еднакви. Но, и тоа многу брзо ќе се промени под притисок на јавноста бидејќи оние кои нема да се прилагодат на новата реалност ќе ја загубат поддршката и изборите.

Главното средство за „борбата“ против Бундесверот на сите четири влади (од кои три како голема црно-црвена коалиција) на канцеларката Меркел беа минималните буџетски распределби.

Во првата година од владеењето, нејзината влада издвои само 1,1% од БДП од буџетот за вооружените сили. Само за една година (2020) распределбите беа 1,4% од БДП. Но, во следната 2021 година, тие паднаа на 1,3%. Недостигот на инвестиции доведе до критично ниско ниво на одржување.

Така, во 2018 година, од 128 повеќенаменски борбени авиони Еурофајтер Тајфун, оперативни биле само четири. Истата година, од шесте подморници на Дојче Марин, ниту една не беше пловна. Ниту денес ситуацијата не е многу подобра.

Бундесверот има само 73 тенкови?

Шефот на независното воено здружение Deutsche BundeswehrVerband, полковник Андре Вустнер, јавно изјави дека само 30 отсто од германскиот Леопард 2 се способни за борбени операции. Бидејќи германската армија има 245 Leopard 2A5/A6/A7 на хартија, тоа би значело дека Бундесверот всушност има само 73 борбено подготвени тенкови во моментот.

Der Spiegel ја објави содржината на писмото на командантот на 10-та панцирска дивизија, генерал-мајор Рупрехт фон Батлер, до воената команда и Федералното министерство за одбрана.

Тој опишува како сите 18 борбени возила на пешадијата Пума се расипале за време на вежбата. Затоа, не е чудно што на крајот на минатата година германските медиуми беа многу заинтересирани за состојбата на вооружените сили. Во јавноста протекоа информации дека Бундесверот има доволно муниција само за два дена интензивни борби.

Само 20-30 милијарди евра за муниција

За да се компензира овој недостаток, Германија мора да одвои 20-30 милијарди евра само за муниција. Во напливот изјави и коментари се најде и изјавата на комесарката за одбрана на Бундестагот, Ева Хогл, која откри дека германските војници се уште мора да тренираат без потребната заштитна опрема, како термо јакни и некои други основни средства.

Таа зборуваше за комбинација на логистичка неефикасност, постпандемиски мамурлак и бирократска инертност.

„За жал, понекогаш има рамнодушност и апатија во редовите на одговорните во Бундесверот“, вели Хогл.

Кристин Ламбрехт, која беше сменета од Борис Писториус, мораше да се справи со зголемениот јавен притисок и силниот отпор во владејачката коалиција Семафор, како и со барањата на партнерите од НАТО Германија повеќе да се вклучи во вооружувањето на Украина.

Специјален фонд

Канцеларот Олаф Шолц со цел да го подигне угледот на јавноста најави создавање на посебен фонд од 100 милијарди евра за опремување на армијата на 27 февруари минатата година. Во исто време, буџетската распределба за Бундесверот оваа година остана на само 1,6%.

Тоа е затоа што Шолц доаѓа од Социјалдемократите (СПД), партија која осум години беше во голема коалиција со Демохристијаните (ЦДУ) на Ангела Меркел.

И во тие осум години таа беше (барем јавно) најмногу против зголемувањето на средствата за вооружените сили. Зелените на министерот за надворешни работи Анален Баербок не би сакале да поддржат зголемување на распределбите, но силно се противат на враќањето на воениот рок.

Важат за партија која ги привлекува младите, токму оние кои најмногу би биле погодени од враќањето на таа обврска. Третиот партнер на коалицијата, либералите (ФДП), се залага за зголемување на распределбата за Бундесверот, додека нивниот став за враќање на воената служба не е целосно утврден.

Шефот на германските либерали и министер за финансии Кристијан Линднер се противи на дебатата за враќање на задолжителната воена служба и се залага за зајакнување на Бундесверот како високо професионална армија.

Од друга страна, сопартијката на Линднер, Мари-Агнес Штрак-Зимерман, претседателка на Комисијата за одбрана во Бундестагот, е помалку недвосмислена:

„Укинувањето на воената служба во принцип важи само во време на мир. Во случај на тензија или одбрана. може повторно да се активира“.

Нема повеќе пацифизам на Ангела Меркел

Очигледно во рамките на ФДП останува да се договорат кој став ќе им донесе повеќе политички поени.

Од друга страна, германските демохристијани (ЦДУ), под водство на новиот претседател Фридрих Мерц, целосно го отфрлија пацифизмот на Ангела Меркел и силно се залагаат за зголемување на буџетските средства за Бундесверот и за враќање на задолжителната воена служба.

Нивната изборна база се сепак постарите десничарски гласачи, токму оние кои најмногу поддржуваат повисоки трошоци и повторно постоење на воена регрутација.

Додуша, доколку се одржи оваа коалиција Семафор, новите германски федерални избори ќе се одржат во октомври 2025 година.

Од друга страна, на војната во Украина не и се гледа крај, која го иницираше сето ова.

Извор: Индекс

Фото: Профи