logo
logo
logo

Ал Кидрех: Евакуирани се околу 100 пациенти од индонезиската болница во Газа

Vecer | 21.11.2023

Ал Кидрех: Евакуирани се околу 100 пациенти од индонезиската болница во Газа

Според ал Кидрех, операцијата била спроведена во координација со Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК).

-Има уште 500 пациенти во болницата и работиме со МКЦК на нивната евакуација во болницата „Насер“ во Кан Јунис, на југот на Појасот Газа, додаде портпаролот на болницата.

Ал Кудрех додаде дека „стотина други пациенти во текот на ноќта ќе бидат евакуирани, а потоа ќе бидат распоредени во различни болници на југот“. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MAKSMEDIA LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk