Оваа и следната година може да бидат одлучувачки за формирање на сосема нов меѓународен поредок. Судбината на светот зависи од исходот на претседателските избори во Русија, Украина, Тајван и САД следната година, како и од епилогот од гласањето во Турција и во голем број земји од ЕУ оваа година.

Збир од тие избори може да ја сменат и природата на војната во Украина, која (не)директно влијае на целата планета поради глобалната поларизација.

1. Претседателски избори во САД во ноември 2024. Во светлината на војната во Украина, ќе има жестока борба меѓу демократите, чиј претставник е актуелниот американски претседател Џозеф Бајден, и републиканците, од чии редови Доналд Трамп, претходниот шеф на Белата куќа, се кандидираше. Овие избори може да бидат порешителни за исходот на украинската војна од која било воена операција на теренот. Доколку демократите го загубат претседателството, воената и финансиската поддршка за Украина може да „омекне“, што ќе доведе до нов глобален договор.

2. Претседателските избори во Русија треба да се одржат на 17 март 2024 година во услови на војна со Украина, санкции, ескалација на меѓународните односи… Официјалната кампања ќе започне во декември 2023 година, а пред тоа ќе се одржат избори за гувернери во најмалку 20 региони, како и избори за Законодавно собрание на најмалку 16 региони. Овластувањата на Путин беа дополнително продолжени во 2020 година со амандмани на Уставот, кога беше одлучено дека претседателот може да бара доверба за петти мандат, што му овозможи да се кандидира на изборите во 2024 година. Поради војната можни се различни исходи.

3. Претседателските избори во Украина во март 2024 година силно ќе влијаат на стратешките одлуки на Володимир Зеленски, односно ќе му оневозможат да прифати каков било територијален компромис за да не изгуби гласови. Исто така, организирањето слободни и фер избори во време на војна ќе биде огромен логистички предизвик.

4. ТАЈВАН * предвремени претседателски избори во 2024 година. Во кампањата, како што анализираат медиумите, ќе доминираат односите меѓу Тајван и Кина, особено што Пекинг го засилува притисокот да го принуди Тајпеј да го прифати кинескиот суверенитет. Се очекува кандидатот да биде Вилијам Лаи, лидер на владејачката Демократска напредна партија (ДПП), кој веќе вети дека ќе го одржи мирот и статус кво со Кина, но и дека ќе го брани островот.

5. Парламентарни избори во ВЕЛИКА БРИТАНИЈА планирани за 2024. Лабуристите се попопуларни од владејачките конзервативци во анкетите.

6. Парламентарни избори во ПОЛСКА наесен – во октомври или ноември – владејачката партија Право и Правда (ПиС) има намера да освои трет мандат. Но, ќе биде потешко поради спорот на Варшава со ЕУ, кој трае веќе седум години поради состојбата на судството и владеењето на правото. Опозицијата има добри шанси да ја замени конзервативната, евроскептична коалиција Обединета десница, чиј член е и партијата ПиС.

* Тајван не е меѓународно признат

Каде уште ќе се гласа?

Естонија
Црна Гора
Бугарија
Финска
Грција
Швајцарија
Словачка
Шпанија
Луксембург

И Турците на гласање

На 18 јуни во Турција ќе се одржат и претседателски и парламентарни избори.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе се обиде да го продолжи своето владеење за трета деценија.

Очите на светот се вперени и кон изборите во Куба.

Таму во март ќе се одржат парламентарни избори и ќе бидат први од 1976 година на кои не се кандидираат ниту Фидел Кастро, ниту неговиот брат Раул.

А Аргентина оваа година ќе избира претседател, заменици и гувернери.

Фото: Шутер

Извор: Република